Cyfrowy funt

Brytyjski rząd i bank centralny ogłosiły w poniedziałek utworzenie grupy zadaniowej do koordynowania możliwości emitowania przez BOE pieniądza cyfrowego do użytku gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Decyzję poprzedzi szereg dyskusji na temat zagrożeń i korzyści takiego rozwiązania.

Jeśli program zostanie zatwierdzony, cyfrowa waluta „istniałaby obok gotówki i depozytów bankowych, zamiast je zastępować” - podkreśla Bank Anglii w oświadczeniu.

Era bezgotówkowa

Dzięki nowoczesnym technologiom i pandemii koronawirusa, która przyspieszyła nacisk na rozwój transakcji bezgotówkowych, kryptowaluty, takie jak bitcoin, zyskują na popularności, dlatego banki centralne podejmują działania, aby upewnić się, że nie pozostaną w tyle.

W 2020 r. Bahamy uruchomiły walutę Sand Dollar, który odpowiada jednemu dolarowi bahamskiemu, który z kolei powiązany jest z dolarem amerykańskim, co czyni go jedną z pierwszych na świecie walut cyfrowych wspieranych przez państwo. Europejski Bank Centralny i szwedzki Riksbank oświadczyły, że mogą pójść w ich ślady mniej więcej w połowie dekady.

Chiny również rozważają wprowadzenie cyfrowego juana, natomiast Rezerwa Federalna (Fed) wcześniej stwierdziła, że Stany Zjednoczone nie będą się spieszyły z wprowadzeniem cyfrowego pieniądza.

Brytyjskiej grupie zadaniowej będą wspólnie przewodniczyć zastępca prezesa BOE Jon Cunliffe i dyrektor generalna ds. usług finansowych Katharine Braddick. W banku centralnym zostanie utworzony nowy oddział CBDC.