Przy okazji zminimalizujesz swój negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Po pierwsze: Oszczędzaj już na etapie sprzątania

Oszczędź pieniądze, używając naturalnych środków do sprzątania. Zamiast drogich i szkodliwych chemicznych detergentów, wykorzystaj ocet, sodę oczyszczoną czy też cytrusy. Takie rozwiązania są nie tylko efektywne i sprawdzone przez naszych przodków, ale także bezpieczne dla otoczenia i zdrowia domowników.

Reklama

W trakcie porządków możesz też znaleźć przedmioty takie jak ubrania, których już nie nosisz, stare ozdoby świąteczne czy książki, które możesz sprzedać lub oddać. To dodatkowo wspomoże Twój domowy budżet i zwolni miejsce w domu na prezenty spod choinki.

Po drugie: Tanie dekorowanie

Zamiast kupowania nowych dekoracji każdego roku, zastanów się nad kreatywnym wykorzystaniem i naprawą starych ozdób. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i działanie proekologiczne. Przeszukaj strych lub piwnicę i sprawdź, czy nie posiadasz lampek lub innych ozdób z poprzednich lat. Jeśli Twoje dekoracje posiadają lekki defekt - nie wyrzucaj ich, a spróbuj je naprawić. Możesz także zaangażować rodzinę we wspólnie stworzenie dekoracji w domu.

Zamiast tradycyjnej choinki, rozważ zakup drzewka w doniczce. Istnieje wiele miejsc oferujących sprzedaż choinek z możliwością zwrotu po Świętach w znacznie niższych cenach. Dzięki temu rośliny te można ponownie posadzić do ziemi.

Po trzecie: Przemyślane i osobiste prezenty

Wybierając prezenty, skup się na ich wartości emocjonalnej, a nie materialnej. Ręcznie robione upominki, takie jak pieczone ciasteczka czy własnoręcznie przygotowane świeczki, są nie tylko tańsze, ale także dodają osobistego charakteru podarunkom dla bliskich. Alternatywą może być karta podarunkowa, która pozwala uniknąć nietrafionych prezentów i daje obdarowanemu możliwość wyboru czegoś, co naprawdę go ucieszy.

Planowanie zakupów podczas wyprzedaży, np. w Black Friday, może przynieść dodatkowe oszczędności. Jeśli nie udało ci się kupić prezentów dla bliskich z wyprzedzeniem, skorzystaj z wyprzedaży przedświątecznych. Sklepy na kilka dni przed Wigilią wyprzedają asortyment sezonowy. Dzięki temu na półkach sklepowych znaleźć możesz świąteczne gadżety w atrakcyjnych cenach.

Po czwarte: Rozsądne zakupy online

Zakupy online w okresie świątecznym to nie tylko wygoda, ale i sposób na kontrolę budżetu. Sklepy internetowe często oferują niższe ceny i wyższe promocje niż te stacjonarne. Możesz znaleźć w nich zarówno ciekawe prezenty, jak i produkty spożywcze.

Dzięki porównywarkom cen w sklepach online możesz wybrać najkorzystniejsze oferty. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na koszty i czas dostawy.

Po piąte: Lista zakupów i menu

Dokładnie przeanalizuj świąteczne menu, przygotowując tylko te potrawy, które są naprawdę potrzebne. Zastanów się też, które świąteczne potrawy są rzeczywiście cenione przez Twoją rodzinę, a które stanowią tylko zbędny dodatek. Zredukowanie liczby przygotowywanych dań nie tylko obniża koszty, ale i ilość odpadów.