Czy obywatel Ukrainy może pobierać polską emeryturę?

Jeżeli obywatele Ukrainy pracowali w Polsce, wówczas mogą ubiegać się polską emeryturę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby jednak ją otrzymać, muszą oni spełnić takie same wymagania, jak Polacy.

Z kolei w przypadku, gdy obywatel Ukrainy pracował zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, to może otrzymać dwie emerytury, jeśli spełnia w tym przypadku kryteria polskie i ukraińskie. Wówczas ZUS wypłaca emeryturę za okresy ubezpieczenia w Polsce, a w Ukrainie – tamtejsza instytucja ubezpieczeniowa za okresy ubezpieczeniowe w Ukrainie.

Reklama

Ponadto wspomniana już umowa o zabezpieczeniu społecznym nie różni się od tych, które zawarte zostały z innymi krajami. Jak podkreśla ZUS, informacje o tym jakoby finansował on świadczenia emerytalno-rentowe obywatelom Ukrainy za ich czas pracy w Ukrainie są nieprawdziwe. Jest jednak możliwe transferowanie świadczeń – zarówno w przypadku Ukrainy, jak i innych krajów, z którymi zawarte są takie umowy.

Polska emerytura obywatela Ukrainy – zasada sumowania okresów

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej ZUS-u, w przypadków obywateli Ukrainy chcących pobierać emerytury w Polsce, stosowana jest zasada sumowania okresów emerytalnych. Dzięki niej okresy zatrudnienia są uwzględniane na przykład przy nadawaniu prawa do minimalnej emerytury. Wówczas sumowane są okresy pracy w Ukrainie i w Polsce – wyrównanie świadczeń do minimalnej emerytury następuje od kwoty zsumowanych świadczeń wypracowanych w obu krajach.

"Dla przykładu: jeżeli obywatel Ukrainy przepracuje 15 lat w ojczyźnie i 10 lat w Polsce, osiągnie okres uprawniający do minimalnej emerytury (od 1 października w Polsce wynoszący 25 lat dla mężczyzn). Następnie zsumowane zostanie świadczenie wypracowane na Ukrainie. Warunkiem wypłacania minimalnej emerytury przez ZUS obywatelom Ukrainy jest ich stałe zamieszkanie na terytorium Polski" – informuje ZUS.

Warunki do otrzymania polskiej emerytury przez obywatela Ukrainy

Warunki do przyznania świadczenia emerytalnego przez obywatela Ukrainy są takie same jak w przypadku Polaków.

W związku z tym, jeśli osoba starająca się o emeryturę urodziła się przed 1 stycznia 1949 roku, to otrzymuje świadczenie jeszcze na starych zasadach, co oznacza, że musi osiągnąć wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn) oraz mieć określony okres ubezpieczenia (20 lat w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn).

Natomiast obywatele Ukrainy, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku mogą starać się o polską emeryturę, jeśli ukończyli powszechny wiek emerytalny i mają opłacone składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne i rentowe przynajmniej za 1 dzień.

Minimalna emerytura dla obywatela Ukrainy – wymagania

Aby obywatel Ukrainy mógł uzyskać minimalną polską emeryturę, musi legalnie pracować w Polsce spełnić takie same warunki, jak Polacy. Konieczne jest więc ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, a także posiadanie:

  • 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiet;
  • 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku mężczyzn.