Sprawa ma związek z ogłoszeniem, które w połowie maja br. zawisło na korytarzach w jednym z toruńskich szpitali. Jak informowaliśmy w poniedziałkowym wydaniu DGP, dyrektorka miejskiej placówki proponuje pacjentom dodatkową opiekę pielęgnacyjną świadczoną przez pielęgniarkę szpitala za 80 zł. Chodzi m.in. o pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, monitorowanie czynności życiowych i obserwacja pacjenta czy czuwanie nad bezpieczeństwem pacjenta. Sprawie przyglądają się rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, władze Narodowego Funduszu Zdrowia, a także nowo wybrany prezydent Torunia Paweł Gulewski.

Gotowość Polaków do współpłacenia za rozszerzone usługi w ramach systemu opieki zdrowotnej

Jak wynika z sondażu dla United Surveys by IBRiS dla DGP I RMF FM, Polacy sceptycznie podchodzą do tego rodzaju pomysłów. Przeciwko dopłatom za dodatkowe usługi w publicznych szpitalach w Polsce jest łącznie ponad 60 proc. obywateli, w tym „zdecydowanie nie” mówi 34,1 proc., a „raczej nie” 26,5 proc. osób.

Rozwiązanie popiera z kolei łącznie 33,6 proc. ankietowanych. Wariant „zdecydowanie tak” zaznaczyło 8,5 proc., „raczej tak” 25,1 proc. respondentów. 5,8 proc. osób nie ma w tej kwestii zdania.

Reklama
ikona lupy />
Czy Polacy są gotowi dopłacać do usług medycznych? / Forsal.pl / Patryk Koch

Brak poparcia dla tego rodzaju pomysłów widać zarówno u kobiet (przeciw 56 proc., za 40 proc.), jak i mężczyzn (przeciw 65 proc., za 27 proc.). Podobnie wygląda to także, gdy patrzy się na podziału ze względu na wielkość zamieszkiwanej nieruchomości – brak zgody wyrażają mieszkańcy wsi, małych i średnich miast, a także największych ośrodków.

ikona lupy />
Czy Polacy są gotowi dopłacać do usług medycznych? / Forsal.pl / Patryk Koch

Wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości niechęć do dopłat wyraża łącznie 82 proc. respondentów (za jest 16 proc.). Podobnie na sprawę patrzą wyborcy Koalicji Obywatelskiej (przeciw jest 61 proc., za 33 proc.), Nowej Lewicy (przeciw 51 proc., za 13 proc.) oraz Konfederacji (przeciw 82 proc., za 19 proc.). Jedynie głosujący na Trzecią Drogę (Polskę 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe) wyrażają poparcie dla pomysłu dodatkowych opłat. Za takim rozwiązaniem jest 56 proc., przeciwko 42 proc. pytanych.

ikona lupy />
Czy Polacy są gotowi dopłacać do usług medycznych? / Forsal.pl / Patryk Koch

Sondaż zrealizowany został w dniach 24-26 maja 2024 r. przez United Surveys by IBRiS dla DGP i RMF FM na próbie 1000 dorosłych Polaków. badanie zostało zrealizowane metodą mix-mode online oraz telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CAWI / CATI).

Sondaż pochodzi z wtorkowego wydania Dziennika Gazety Prawnej