Amerykanie świętowali w środę Dzień Weterana - giełdy pracowały normalnie, ale nie działał rynek obligacji.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,08 proc. i wyniósł 29 397,63 pkt. S&P 500 zwyżkował 0,77 proc. i wyniósł 3572,66 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 2,01 proc., do 11 786,43 pkt.

Reklama

Rosły akcje spółek technologicznych, które przez dwa poprzednie dni silnie zniżkowały. W środę Apple zyskał 3 proc., Netflix wzrósł 1,1 proc., Facebook poszedł w górę 1 proc., a Amazon 3 proc. Alphabet zyskał prawie 1 proc., Microsoft prawie 3 proc.

Nie słabną echa oświadczenia koncernu Pfizer i firmy BioNTech o ponad 90-proc. skuteczności szczepionki na Covid-19. W środę Pfizer i BioNTech sfinalizowały umowę na dostarczenie krajom Unii Europejskiej 200 milionów dawek ich badanego jeszcze "kandydata" na szczepionkę - BNT162b2 - na koronawirusa. Porozumienie daje Komisji Europejskiej możliwość pozyskania jeszcze dodatkowych 100 mln dawek szczepionki.

Dostawy szczepionki mają się rozpocząć do końca 2020 r. pod warunkiem sukcesu klinicznego i uzyskania zezwolenia regulacyjnego na szczepionkę. Pfizer i BioNTech spodziewają się wyprodukować aż 1,3 mld dawek szczepionki w 2021 r.

"Rynek się nie myli - wiemy, kto skorzystał na COVID-19 i było prawie nieuniknione, że jeśli pandemia dobiegnie końca, sytuacja się odwróci" - powiedział Luca Paolini, główny strateg w Pictet Asset Management.

"Wiadomości nt. szczepionki, choć mile widziane, nie zmieniają faktu, że Francja, Niemcy i Wielka Brytania nadal znajdują się w środku częściowej blokady gospodarczej z powodu epidemii. Jednak na razie wydaje się, że rynki są zadowolone z ignorowania tego faktu i koncentrują się na potencjalnych wizjach świata po pandemii" - ocenił Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets.

Inigo Fraser-Jenkins, jeden z dyrektorów zespołu strategii portfelowych w Bernstein, wskazał, że mocno pozytywne informacje z otoczenia makro mogą przez pewien czas podnosić wycenę akcji spółek.

"Uważamy jednak, że perspektywy na przyszły rok są dużo bardziej zniuansowane. Realne rentowności prawdopodobnie będą utrzymywać się na niskim poziomie i pewnie są większe szanse na dalsze zwyżki dla spółek wzrostowych a nie wartościowych, dlatego pozostawiamy zalecenie przeważania firm wzrostowych" - powiedział Fraser-Jenkins.

W tym tygodniu spółki energetyczne zyskały już 17 proc. w ślad za rosnącymi cenami ropy naftowej na świecie. Sektor finansowy od poniedziałku zyskał około 8 proc. W środę jednak oba sektory były pod pewną presją: koncerny energetyczne spadały poniżej 1 proc., a banki około 1 proc. (PAP)