Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 1,44 proc. i wyniósł 30.829,40 pkt.

S&P 500 zwyżkował 0,57 proc. i wyniósł 3.748,14 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,61 proc., do 12.740,79 pkt.

Przez dużą część dnia nastroje na nowojorskich giełdach były bardzo dobre, ale w końcówce zrobiło się nerwowo, gdy doszło do poważnych zamieszek na terenie amerykańskiego Kongresu.

Analitycy Goldman Sachs oczekują kolejnego dużego pakietu stymulującego w wysokości 600 mld USD w najbliższym czasie jeśli Demokraci zdobędą większość w Senacie.

Reklama

Tom Lee, szef działu analiz Fundstrat Global Advisors, wskazuje, że wyniki wyborów w Senacie są pozytywne, bo znika kolejny czynnik niepewności dla rynków.

"Nie znam przyszłości, ale dla mnie niepewność związana z wyborami to był poważny problem, który wisiał na rynkiem" - napisał Lee w nocie dla klientów.

Na fali oczekiwań na dodatkową rządową pomoc, w środę zyskiwała część akcji na giełdach.

Indeks małych spółek Russell 2000 zyskał około 3,7 proc. Gigant przemysłowy Caterpillar zyskał ponad 5 proc.

Rosły akcje banków. JPMorgan Chase zyskał prawie 5 proc., a Bank of America ponad 6,5 proc. Rentowności amerykańskich 10-letnich papierów skarbowych wzrosły w środę powyżej poziomu 1 proc. i znalazły się na najwyższym poziomie od marca 2020 roku.

W środę opublikowany został protokół z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Wynika z niego, że warunki finansowe w USA pozostały akomodacyjne w czasie gdy pandemia Covid-19 spowodowała ogromne trudności społeczne i ekonomiczne w Stanach Zjednoczonych i na świecie.

Uczestnicy posiedzenia ocenili, że ogólnie warunki finansowe pozostały akomodacyjne, częściowo odzwierciedlając środki polityki wspierającej gospodarkę i przepływ kredytów dla amerykańskich gospodarstw domowych i przesiębiorstw.

Uczestnicy posiedzenia zgodzili się, że ścieżka dla gospodarki USA będzie zależała od przebiegu pandemii koronawirusa i że trwający kryzys zdrowotny będzie nadal ciążył aktywności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji w najbliższej perspektywie i będzie stanowił poważne zagrożenie dla perspektyw gospodarczych w średnim okresie.

Uczestnicy zauważyli, że gospodarka USA nadal wykazuje jednak odporność w obliczu pandemii, chociaż daleko jej jest do osiągnięcia warunków zgodnych z podwójnym mandatem FOMC.

Uczestnicy posiedzenia wskazali, że warunki na amerykańskim rynku pracy ogólnie nadal się poprawiały, ale są dalekie od tych, które są zgodne z celem FOMC dotyczącym maksymalnego zatrudnienia.

Z minutek wynika też, że ewentualny tapering może być podobny do tego z lat 2013-2014.

Na zakończenie posiedzenia 15-16 grudnia 2020 Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Fed zapowiadał, że nie zmieni stóp procentowych, dopóki gospodarka nie zbliży się do osiągnięcia pełnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 proc. (PAP)