Reklama

"Jeżeli zobaczymy wspólnie z Saudi Aramco i firmą SABIC atrakcyjniejsze kierunki rozwoju, to jesteśmy gotowi przemodelować naszą strategię" - zadeklarował Obajtek w rozmowie z dziennikarzami.

Zaznaczył, że PKN Orlen patrzy na biznes podobnie, jak Saudi Aramco i SABIC - te firmy również interesuje przede wszystkim petrochemia.

Podkreślił, że pracują już zespoły robocze, które analizują projekty inwestycji petrochemicznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

"Chcemy wejść do systemu projektów Aramco, dlatego nie wykluczamy także udziału w inwestycjach w innych częściach świata niż region Europy Środkowo-Wschodniej" - dodał Obajtek.

PKN Orlen podał dziś, że Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), największa na świecie zintegrowana firma energetyczno-chemiczna, została jego partnerem do aktywów rafineryjnych, hurtowych, a także paliw lotniczych. Orlen zawarł też z Saudi Aramco porozumienia, które otwierają możliwość współpracy strategicznej w zakresie realizacji inwestycji w obszarze petrochemicznym, a także badawczo-rozwojowym.

Na bazie odrębnego porozumienia z Saudi Aramco i SABIC (jedna z największych firm petrochemicznych na świecie) PKN Oelen będzie rozmawiał o możliwych inwestycjach w zaawansowany i wysokomarżowy sektor petrochemiczny. Wśród potencjalnych obszarów współpracy analizowane będą projekty rozwojowe w Polsce lub w Europie Środkowo-Wschodniej.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)