Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,33 proc. i wyniósł 34.451,23 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,21 proc. i wyniósł 4.392,59 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 2,14 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.351,08 pkt.

W piątek amerykańskie giełdy będą nieczynne.

Reklama

Od poniedziałku S&P 500 stracił 2,39 proc., Nasdaq zniżkował 3,93 proc., a Dow jest na 0,38-proc. minusie.

Rosyjska inwazja wojskowa na terenach Ukrainy trwa już półtora miesiąca. Rosja wzmacnia grupy lotnicze i oddziały artyleryjskie w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy, poprawia systemy dowodzenia i pracy zwiadowczej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ze spółek akcje Twittera rosły o 2 proc. CEO Tesli Elon Musk dostarczył Twitterowi list z propozycją zakupu pozostałych akcji spółki, których jeszcze nie posiada. Musk zaoferował 54,20 USD za akcję Twittera. Oferta Muska wycenia Twittera na około 43 mld USD. Musk posiada obecnie 9,2 proc. akcji Twittera.

Akcje Wells Fargo spadły o 6 proc., po tym, jak bank podał, że przychody w pierwszym kwartale wyniosły 17,59 mld USD, poniżej konsensusu na poziomie 17,78 mld USD.

Notowania Morgan Stanley rosły o 3 proc. Zysk na akcję banku w pierwszym kwartale wyniósł 2,02 USD, a rynek oczekiwał 1,75 USD.

Akcje Goldman Sachs zwyżkują o 1,5 proc. Zysk na akcję banku w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku wyniósł 10,76 USD, a rynek oczekiwał 8,97 USD.

Citigroup szedł w górę o 2 proc. Zysk na akcję banku w I kwartale wyniósł 2,02 USD. Oczekiwano 1,51 USD na akcję.

Notowania UnitedHealth rosły o 1,5 proc. Zysk na akcję amerykańskiej spółki świadczącej usługi w zakresie opieki zdrowotnej w I kw. wyniósł 5,49 USD. Rynek oczekiwał zysku na poziomie 5,36 USD.

„Poprzeczka dla zysków banków jest nisko zawieszona, a oczekiwania dotyczące zysków w pierwszym kwartale zakładają spadek o około 1 proc. Pokonanie tego niskiego pułapu może spowodować wzrost akcji, a jasnym punktem raportów na pewno będzie dochód odsetkowy netto, ponieważ stopy procentowe wzrosły” – powiedziała Stephanie Lang, dyrektorka ds. inwestycji w Homrich Berg.

Bank of America przedstawi raport przed rozpoczęciem sesji w poniedziałek. IBM, Lockheed Martin, Netflix i Tesla również przedstawią wyniki kwartalne w przyszłym tygodniu.

Analitycy Morgan Stanley spodziewają się, że kwartalne wyniki firm w większości przypadków przewyższą rynkowe oczekiwania, chociaż presja na marże może w nadchodzących kwartałach zaszkodzić wzrostowi zysków.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 6 pb do 2,76 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji zyskała 8 pb do 2,87 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 34 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 196 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na maj są wyceniane po 103 USD za baryłkę, po spadku o 1,18 proc., czerwcowe futures na Brent idą w dół o 1 proc. do 107,71 USD/b.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 185 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 171 tys. wobec 167 tys. poprzednio, po korekcie z 166 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,475 mln w tygodniu, który skończył się 2 kwietnia. Analitycy oczekiwali 1,5 mln wobec notowanych poprzednio 1,523 mln.

Sprzedaż detaliczna w USA w marcu wzrosła o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 0,6 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła o 1,1 proc. mdm. Oczekiwano wzrostu o 1 proc.

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe. EBC zastrzegł pełną opcjonalność i elastyczność w podejściu do ewentualnych zmian stóp proc., dodając, że owe zmiany będą przebiegać w sposób stopniowy.

"Trzymamy się wyznaczonej sekwencji zdarzeń, czyli najpierw chcemy zakończyć program skupu aktywów, a jakiś czas po tym chcemy zdecydować o podniesieniu stóp proc. i ewentualnych kolejnych podwyżkach. Sformułowanie "jakiś czas po" pokazuje nasze przywiązanie do elastyczności, stopniowości i opcjonalności przy podejmowaniu decyzji. Oznacza to, że "jakiś czas po" może nastąpić po tygodniu lub po wielu miesiącach" - powiedziała w czwartek podczas konferencji prasowej prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

"Nasiliły się zagrożenia związane z perspektywami inflacji, zwłaszcza w najbliższym okresie. Zagrożenia dla średnioterminowych perspektyw inflacji obejmują zmiany oczekiwań inflacyjnych powyżej wartości docelowych, wyższe niż oczekiwano podwyżki płac oraz trwałe pogorszenie warunków po stronie podaży. Gdyby jednak popyt osłabł w średnim okresie, obniżyłoby to presję na ceny" - dodała.

EBC podał, że powinien zakończyć skup aktywów w ramach APP w trzecim kwartale. (PAP)