Rozporządzenie dokonane po zbadaniu sprawy przez Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w USA (CFIUS) nakazuje firmie sprzedaż majątku i usunięcie sprowadzonego tam sprzętu w ciągu sześciu miesięcy. Chodzi o zakupioną przez firmę nieruchomość i centrum danych znajdujące się mniej niż 1 milę od bazy lotniczej Warren w Cheyenne w stanie Wyoming, gdzie przechowywane są pociski balistyczne o zasięgu międzykontynentalnym.

Czym zajmuje się MineOne?

MineOne to firma przedstawiająca się jako jeden z pierwszych funduszy inwestycyjnych zajmujących się kopaniem kryptowalut i według Białego Domu kontrolowana jest przez obywateli ChRL. Posiadłość w Wyoming kupiła w 2022 r. od lokalnej firmy zajmującej się kryptowalutami. Jak napisał w oświadczeniu Departament Skarbu, nowy właściciel sprowadził na miejsce "wyspecjalizowany i pochodzący z zagranicy sprzęt potencjalnie zdolny do umożliwiania inwigilacji i działań szpiegowskich".

Reklama

Ogłoszone w poniedziałek działanie nie jest pierwszym tego typu przypadkiem. Wcześniej ze względu na obawy Pentagonu zablokowano planowaną przez chińską firmę budowę zakładów przetwarzania kukurydzy blisko bazy wojskowej w Grand Forks w Dakocie Północnej. W ubiegłym roku administracja opublikowała też projekt regulacji nakładających na zagraniczne firmy uzyskanie pozwolenia na nabycie nieruchomości w promieniu 100 mil (160 km) wokół ośmiu strategicznie ważnych baz wojskowych w Kalifornii, Teksasie, Dakocie Płd., Iowa i Arizonie. Podejrzenia kongresmenów i urzędników wywoływały też zakupy przez chińskie firmy ziemi rolnej wokół baz wojskowych.

Mimo to, poniedziałkowa decyzja różni się od poprzednich przypadków, bo stanowi w efekcie pozbawienie chińskiego właściciela nabytej już i używanej nieruchomości.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński