Podejście pod rekord

We wtorek pod koniec dnia cena złotego kruszcu wynosiła ponad 2 tys. dol. za uncję. To najwyższy poziom od marca 2022 roku.

We wtorek podano informację, że liczba wolnych miejsc pracy u amerykańskich pracodawców spadła w lutym do najniższego poziomu od maja 2021 roku. Dane te wywołały obawy rynków, że największa gospodarka świata może zmierzać w kierunku recesji, jednocześnie zwiększając prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna jeszcze bardziej złagodzi cykl podwyżek stóp procentowych.

Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym notowania złota jest osłabiający się dolar. W efekcie złoto może testować rekordowy poziom cen 2075,47 dol. za uncję, który osiągnęło w sierpniu 2020 roku.

Reklama

Obawy o dolara

„Cena złota jest obecnie napędzana głównie przez obawy o amerykańskiego dolara” – ocenia David Lennox, analityk z australijskiego Fat Prophets. Jak dodaje, dane z gospodarki nie wspierają amerykańskiej waluty.

Dodatkowo – jak uważa Lennox – złoto wciąż cieszy się mianem „bezpiecznej przystani”, szczególnie w obliczu niedawnego kryzysu na rynku bankowym oraz globalnych napięć geopolitycznych.

Spotowa cena złota w środę o godzinie 9:50 w Singapurze wynosiła 2021,05 dol. za uncję. To wzrost o 1,8 proc. względem wtorkowego zamknięcia.

ikona lupy />
Cena złota w USD za uncję / Bloomberg