Analitycy pod przewodnictwem Aakasha Doshiego podnieśli swoje szacunki średnich cen w 2024 r. do 2350 dolarów i dokonali ogromnej, bo aż o 40 proc. rewizji w górę swojej prognozy na 2025 r. Citi szacuje, że w przyszłym roku cena kruszcu może osiągnąć poziom 2875 dolarów.

Analitycy Citi Napisali, że w drugiej połowie tego roku rynek będzie regularnie testował i "naruszał" poziom 2500 dolarów. We wtorek około godziny 13:00 czasu singapurskiego uncja złota kosztowała 2387 dolarów.

ikona lupy />
Handel złotem blisko rekordu. Cena, średnie ruchome (50, 100, 200), RSI14 / Bloomberg

Złoto w ostatnim czasie zyskuje na wartości pod wpływem wojen na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, zakupów dokonywanych przez banki centralne oraz popytu konsumenckiego w Chinach. Goldman Sachs Group twierdzi, że metal szlachetny znajduje się w fazie „niezachwianej hossy” i podniósł swoją prognozę na koniec roku do 2700 dolarów. UBS Group AG oczekuje, że do końca roku uncja złota osiągnie 2500 dolarów.

Reklama

Możliwe 3000 dol. za uncję

Według Citigroup wzrost cen złota będzie wynikał ze zwiększonych przepływów od podmiotów zarządzających rynkiem pieniężnym, które już wykazują oznaki nadrabiania zaległości w stosunku do popytu ze strony konsumentów indywidualnych w Chinach i banków centralnych.

Rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych przez Fed – lub scenariusz potencjalnej recesji – zapewni w 2025 r. dalszy impuls dla zwiększonego popytu inwestycyjnego.

Napływy do funduszy giełdowych zabezpieczonych złotem – w dużej mierze nieobecne w ostatnich latach – „zabezpiecza ścieżkę do 3000 dolarów” – napisali analitycy. Citi widzi większe szanse na spadek cen w okolicach maja lub czerwca, ale na poziomie 2200 dolarów za uncję spodziewa się „silnego wsparcia”.