10 najwyższych budynków na świecie [RANKING 2017]
.
1 Oficjalne otwarcie wieżowca w Hongkongu miało miejsce w 2010 roku. Podczas jego budowy wykorzystano wiele ekologicznych rozwiązań - naturalne oświetlenie atrium, zastosowanie energooszczędnych diod LED czy wykorzystanie systemów chłodzenia, bazujących na energii wodnej, które zapewniają klimatyzację w pomieszczeniach. Jako ciekawostkę, warto dodać, że na ostatnim piętrze obiektu (118) znajduje się najwyżej położony basen na świecie.
ShutterStock
2 Budynek został zaprojektowany przez architekta Williama Pedersena, a jego łączna wysokość to 492 metry. Budynek liczy 101 pięter, na które składają się liczne biura, sale konferencyjne, a także pięciogwiazdkowy Park Hyatt Hotel. W jego konstrukcji można odnaleźć dwa starożytne chińskie symbole odnoszące się do nieba i ziemi - szerokie łuki oraz prostopadłościan.
ShutterStock
3 Wysokość budowli wynosi 508 metrów. Wieżowiec znajduje się w Tajpej na obszarze Tajwanu, a jego budowę ukończono w 2004 roku. Pod względem architektonicznym odznacza się eklektyzmem, łącząc detale tradycyjne z rysem modernistycznym. Echo lokalnej symboliki można dostrzec w konstrukcji wieżowca - jego główna bryła składa się z 8 wyodrębnionych części, na które składa się za każdym razem 8 pięter. Cyfra 8 w tradycji chińskiej oznacza szczęście. Nietypowy kształt budynku to również zabezpieczenie przed zniszczeniem. Dwadzieścia pięć dolnych pięter zwęża się lekko ku górze, tworząc ściętą piramidę - taka forma zwiększa odporność budynku na wstrząsy.
ShutterStock
4 Z wysokością 530 metrów to jeden z najwyższych budynków w Chinach. Prace budowlane nad obiektem zakończono w 2016 roku. Jego inwestorem była firma Chow Tai Fook Enterprises. Przy jego budowie wykorzystano terakotę, która ma duże znaczenie historyczne dla chińskiej historii. Dodatkowo jest korzystna z punktu widzenia ochrony środowiska - jej produkcja generuje mniejsze zużycie energii niż w przypadku stali czy aluminium. Zdjęcie: K11 New World Development1
Media
5 Stanowi jeden z czterech elementów architektonicznego kompleksu, który został zbudowany na miejscu zniszczonych w 2001 budynków WTC, stając się swoistym symbolem pamięci o przeszłych wydarzeniach. Jego wysokość to 541 metrów. Wieża wzrasta z podstawy sześciennej, a jej ściany boczne przybierają kształt 8 wydłużonych trójkątów. Wygląd ten jest owocem współpracy Daniela Libeskinda, Davida Childsa oraz firmy architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill.
Bloomberg / Craig Warga
6 To perełka architektoniczna Seulu o wysokości przeszło 550 metrów. Spośród innych koreańskich budowli wyróżnia go przeznaczenie - pełni bardzo zróżnicowane funkcje, gdyż na powierzchni jego 123 pięter znaleźć można zarówno ekskluzywne hotele, jak i biurowce. Projekt łączy w sobie nowoczesną estetykę z elementami tradycyjnej sztuki koreańskiej- np. ceramiki czy kaligrafii; autor zdjęcia: Traval Take Photos
ShutterStock
7 Budynek ma 599 metrów wysokości (115 pięter), a jego oficjalne otwarcie miało miejsce w 2017 roku. Zlokalizowany został w Futian, jednej z dzielnic Shenzhen. Reprezentuje nową dla azjatyckiej architektury generację wieżowców - bardzo wysokich, przypominających samodzielny pomost między niebem a ziemią. Dodatkowo zwęża się ku szczytowi, przybierając kształt pryzmatu. Jest to rozwiązanie zarówno atrakcyjne wizualnie, jak i praktyczne - zwiększa np. wytrzymałość konstrukcyjną.
ShutterStock
8 Obiekt ten wchodzi w skład kompleksu Abraj Al-Bait Endowment na terenie Mekki. Liczy 601 metrów i 120 pięter. Projekt architektoniczny obiektu stworzyła firma Dar al-Handasah Shair & Partners, a jego firmą odpowiedzialną za wykonanie - Saudi Bin Laden Group. Cztery tarcze zegarowe u fasady wieży zostały wpisane do księgi Guinnessa, jako największe i najcięższe obiekty tego typu. Nocą są podświetlane milionem lamp, przybierając zieloną barwę. Szczyt budowli zdobi lśniąca mozaika w kształcie półksiężyca, która waży 35 ton; autor zdjęcia: Fikri Nawi
ShutterStock
9 Pierwsze miejsce na podium zajmuje wieżowiec z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a dokładniej - Dubaju. Budowla ma 828 metrów i składa się ze 163 pięter użytkowanych, na których znajdują się głównie biura i hotele. Prace nad obiektem rozpoczęto w 2004 roku, a jego oficjalne otwarcie miało miejsce 6 lat później. Najważniejszym przedsiębiorcą budowlanym, a jednocześnie inwestorem budynku była firma deweloperska Emaar Properties. Do najistotniejszych kontrahentów zaliczają się z kolei: Samsung Constructions, BESIX i Arabtec. Obiekt nawiązuje swoim kształtem do kwiatu pustyni. W jego wyglądzie krzyżują się nowoczesność i tradycyjne symbole kultury islamu np. ornamenty.
Bloomberg / Chris Ratcliffe
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję