Najnowocześniejszy synchrotron w Europie Środkowo-Wschodniej jest w Polsce [ZDJĘCIA]
W Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie powstaje pierwszy w Polsce synchrotron, czyli multidyscyplinarne urządzenie badawcze, dzięki któremu otworzą się nowe możliwości przed polskimi naukowcami w wielu dziedzinach nauki. Pierwsze badania na nowym sprzęcie wystartują już na początku 2015 roku.
W Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie powstaje pierwszy w Polsce synchrotron, czyli multidyscyplinarne urządzenie badawcze dzięki któremu otworzą się nowe możliwości przed polskimi naukowcami w wielu dziedzinach nauki. Pierwsze badania na nowym sprzęcie wystartują już na początku 2015 roku.
1
Krakowski synchrotron będzie największym i najnowocześniejszym urządzeniem badawczym tego typu nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Na zdj. Kierownik projektu Solaris prof. dr hab. Marek Stankiewicz podczas Dni Otwartych Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
(zuz) PAP/Stanisław Rozpędzik
PAP/EPA / Stanisław Rozpędzik
2
Wokół pierścienia zainstalowane będą dwie linie badawcze. W przyszłości, w zależności od potrzeb, liczba linii badawczych może być zwiększona do 20.
(zuz) PAP/Stanisław Rozpędzik
PAP/EPA / Stanisław Rozpędzik
3
Elektrony wstrzeliwane do pierścienia wytwarzane są i przyśpieszane w akceleratorze liniowym zainstalowanym w jednym z dwóch tuneli znajdujących się poniżej poziomu hali.
(zuz) PAP/Stanisław Rozpędzik
PAP/EPA / Stanisław Rozpędzik
4
Różnica pomiędzy tradycyjnym synchrotronem a nowym urządzeniem budowanym w krakowskim Centrum Promieniowania Synchrotronowego polega na sposobie umieszczenia magnesów służących do zakrzywiania wiązki elektronów.
Na zdj. Kierownik projektu Solaris prof. dr hab. Marek Stankiewicz stoi przy magnesie zakrzywiającym wiązkę elektronów, podczas Dni Otwartych Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
(zuz) PAP/Stanisław Rozpędzik
PAP/EPA / Stanisław Rozpędzik
5
Całkowity koszt inwestycji to ok. 200 mln zł.
(zuz) PAP/Stanisław Rozpędzik
PAP/EPA / Stanisław Rozpędzik
6
Zobacz też jak wygląda pierwsza na świecie pionowa elektrownia wiatrowa ... bez wiatraków, która została wynaleziona i opatentowana przez polskiego wynalazcę Waldemara Piskorza.
fot. (wp/mr) PAP/Wojciech Pacewicz
PAP/EPA / Wojciech Pacewicz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama
Reklama