"1 stycznia, czyli już od jutra nowe rozwiązania podatkowe obniżające podatki zostaną wprowadzone. To jest historyczna obniżka podatków" - mówił rzecznik rządu.

Dodał, że podniesiona będzie kwota wolną od podatku, podwyższony zostaje drugi próg podatkowy.

"Wpisuje się w tą politykę prorozwojową, którą prowadzimy od 2015 roku. To jest wielki krok, który spowoduje, że około 17 mld zł rocznie pozostanie w portfelach Polaków i pozwoli również, aby w tym trudniejszym czasie związanym z inflacją te dodatkowe środki finansowe pomogą w lepszy sposób przejść przez te trudne sytuacje związane z cenami energii oraz skutkami COVID-19 pod kątem gospodarczym" - podkreślił Müller.

Reklama

Dodał, że na nowych rozwiązaniach 90 proc. osób w Polsce na tych rozwiązaniach skorzysta, lub będą to rozwiązania neutralne. Zyska niemal 18 milionów obywateli, którzy wprost będą mieli wyższe wynagrodzenia netto na rękę i wynagrodzenia te już będą widoczne w pierwszych wypłatach w styczniu 2022 roku.

Jako przykład podał osobę, która na umowę o pracę obecnie zarabia na około 3000 zł brutto zyska w ciągu roku na zmianach podatkowych 1840 zł, a osoba która zarabia 5000 zł brutto zyska około 560 zł dodatkowo rocznie.

Poinformował też, że zyskają rodziny. W przypadku małżeństwa kwota wolna będzie sumowana do 60 tys. zł.

Rzecznik rządu: Emeryci skorzystają na kwocie wolnej od podatku i dodatkowej waloryzacji

W 2022 roku 90 proc. emerytów skorzysta dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku i dodatkowej waloryzacji; to będzie kwota nawet 2 tys. zł rocznie - przekonywał Piotr Müller.

Müller nawiązał do rozwiązań wchodzącego w nowym roku Polskiego Ładu. Jeśli chodzi o kwestie związane z emeryturami, wymienił emeryturę bez podatku dla wszystkich osób, które mają świadczenia w wysokości do 2500 zł. Według rzecznika rządu, na zmianach skorzysta 90 proc. emerytów. "To będzie kwota nawet 2 tys. zł rocznie, które dodatkowo wpłyną do emerytów dzięki kwocie wolnej od podatku, a w marcu również dzięki dodatkowej waloryzacji" - powiedział.

Müller przytoczył przykład osoby otrzymującej emeryturę wysokości 1679 zł netto, czyli 2 tys. zł brutto. Według niego, dzięki podwyższeniu kwoty wolnej od podatku i waloryzacji, otrzyma ona w 2022 r. 1909 zł na rękę, co w skali roku oznacza ponad 2700 zł więcej.

"Czyli, krótko mówiąc, te rozwiązania, które część opozycji niestety krytykowała, będą również dobrym, kolejnym elementem walki ze skutkami inflacji, to jest podwyższenie wynagrodzeń, jeżeli chodzi o osoby zarabiające na umowie o pracę, ale również znaczące wyższe świadczenia dla emerytów dzięki kwocie wolnej od podatku" - powiedział.

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, m.in. wzrasta kwota wolna od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy - z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Ponadto likwidowany jest odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzana jest tzw. ulga dla klasy średniej), zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom; wprowadzany jest tzw. podatek minimalny od korporacji.