Za kandydaturą Adama Glapińskiego głosowało 234 posłów, przeciwko 223, nikt się nie wstrzymał od głosu. Do wyboru potrzebna była bezwzględna większość głosów (229).

W kwietniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych (KFP) pozytywnie zaopiniowała kandydaturę obecnego Glapińskiego na prezesa NBP na drugą kadencję.

Prezes NBP jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta na 6-letnią kadencję. Ta sama osoba nie może być prezesem NBP dłużej niż dwie kadencje.

Sejm powołał Adama Glapińskiego na prezesa NBP 10 czerwca 2016 r., urząd objął on 21 czerwca 2016 r. po zaprzysiężeniu przez Sejm.

Reklama

Rzeczkowska: Prezes NBP jest wybrany, to dobra decyzja

To jest dobra decyzja, prezes NBP jest wybrany, a to było najważniejsze, aby mieć prezesa NBP – oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia.

W czwartek Sejm zdecydował o ponownym wyborze Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Za powołaniem Glapińskiego głosowało 234 posłów, przeciw było 223 posłów, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Kadencja prof. Adama Glapińskiego jako prezesa Narodowego Banku Polskiego upływa w czerwcu br. Prezydent Andrzej Duda w styczniu br. złożył w Sejmie wniosek o powołanie go na prezesa NBP na drugą kadencję. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Do wyboru przez Sejm potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Prezesem NBP można być przez dwie kadencje.

„To jest dobra decyzja, prezes NBP jest wybrany, a to było najważniejsze, aby mieć prezesa NBP” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Dodała, że „minister finansów będzie współpracował z NBP jak dotychczas”.