„Najnowsze dane sugerują, że brexit miał znacząco negatywny wpływ na handel w Wielkiej Brytanii, zmniejszając zarówno ogólny wolumen handlu, jak i liczbę relacji handlowych między firmami z Wielkiej Brytanii i UE”, poinformował Office for Budget Responsibility (OBR) w prognozie przygotowanej dla rządu, który ogłosił swój nowy plan fiskalny.

Projekcja rozczaruje wielu, którzy mieli nadzieję, że utrata wolnego handlu z UE w wyniku brexitu zostanie zrekompensowana umowami handlowymi z krajami spoza bloku. Premier Rishi Sunak powiedział w tym tygodniu, że nie rozmawiał o potencjalnej umowie handlowej z prezydentem USA Joe Bidenem, co oznacza, że prawdopodobnie w najbliższej przyszłości takiego paktu nie będzie.

W innym miejscu w swoim dokumencie OBR zakłada, że saldo migracji spadnie z 224 tys. rocznie w 2023 r. do 205 tys. rocznie od 2026 r. Wskaźniki te były wyższe niż wcześniej przewidywano i odzwierciedlają „dowody na utrzymującą się siłę migracji wewnętrznej od czasu wprowadzenia post-brexitowego reżimu migracyjnego”.

Nowa ankieta przeprowadzona w tym miesiącu przez YouGov wykazała, że 56 proc. mieszkańców uważa obecnie, że opuszczenie UE było błędem.

Reklama