W 2020 roku Chiny miały w swoich rękach 37 procent długu krajów o niskich dochodach. Tylko 24 procent dwustronnego zadłużenia tych państw pochodziło z reszty świata.

Przez projekt „Nowego Jedwabnego Szlaku”, który finansuje budowę infrastruktury portowej, kolejowej i lądowej na całym świecie, wiele państw uczestniczących w tym przedsięwzięciu zadłużyło się w Chinach.

Na koniec 2021 r. spośród 98 państw, dla których dostępne były dane, Pakistan zajmował pierwsze miejsce na liście największych dłużników Chin (27,4 mld dol.). Kolejce pozycje należały do Angoli (z zadłużeniem zagranicznym wobec Chin na poziomie 22 mld dol.), Etiopii (7,4 mld dol.), Kenii (7,4 mld dol.) i Sri Lanki (7,2 mld dol.).

Krajami o największym zadłużeniu w ujęciu względnym były Dżibuti i Angola, a następnie Malediwy i Laos.

Reklama

W przeszłości Klub Paryski posiadał większość długów krajów o niskich dochodach, zanim zostały zrestrukturyzowane i w dużej mierze umorzone dla kwalifikujących się krajów rozwijających się. Nie jest jasne, czy taki proces będzie dostępny dla chińskiego długu. Od 2021 roku Chiny oficjalnie pożyczyły około 180 miliardów dolarów krajom o niskich i średnich dochodach, w porównaniu z zaledwie około 40 miliardów dolarów w 2010 roku.

Chińskie pożyczki mają wyższe oprocentowanie niż te z międzynarodowych instytucji, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy lub pożyczki bilateralne z krajów Klubu Paryskiego, a także mają krótsze okresy spłaty.

ikona lupy />
Które kraje są najbardziej zadłużone w Chinach? / statista.com