Nadmierne publiczne wydatki

Podkreślił, że dotychczasowa polityka budżetowa była nie do utrzymania, a celem obecnych działań jest jej urealnienie i stworzenie długoterminowych fundamentów stabilności fiskalnej. Mimo tych zapowiedzi, już w lutym deficyt budżetowy USA przekroczył poziom 1 biliona dolarów – pisze CNBC.

Aby ograniczyć wydatki publiczne, Trump powołał Departament Efektywności Rządu (DOGE), na którego czele stanął Elon Musk. Nowa instytucja ma za zadanie redukcję zatrudnienia w sektorze publicznym poprzez zwolnienia i programy wcześniejszych emerytur. Bessent ostrzegł jednak, że nie ma gwarancji, iż amerykańska gospodarka uniknie recesji, zwłaszcza w kontekście rynkowej niepewności wywołanej polityką celną prezydenta.

Polityka celna Trumpa

Wprowadzone przez Trumpa cła na szeroką gamę towarów wywołały obawy o wzrost inflacji i spowolnienie gospodarcze. Na skutek rosnących napięć giełda odnotowała gwałtowne wahania – indeks S&P 500 spadł o 10% w porównaniu z lutowym szczytem. Bessent uspokaja jednak, twierdząc, że korekty rynkowe są normalnym i zdrowym zjawiskiem, a polityka probiznesowa Trumpa powinna w dłuższym terminie wzmocnić gospodarkę – czytamy w CNBC.

Bessent podkreślił, że oprócz redukcji wydatków kluczowe znaczenie dla stabilności gospodarki ma kontynuacja reform podatkowych oraz deregulacja. Administracja Trumpa kładzie nacisk na uproszczenie systemu podatkowego, co ma przyciągnąć inwestycje zagraniczne i zwiększyć konkurencyjność amerykańskich przedsiębiorstw. Deregulacja w sektorze energetycznym i finansowym ma na celu pobudzenie innowacji i zwiększenie swobody działania firm, co w dłuższej perspektywie powinno wspierać wzrost gospodarczy.

Rynki krytycznie o pomysłach administracji Trumpa

Działania rządu w zakresie polityki gospodarczej i fiskalnej są jednak szeroko komentowane przez ekspertów. Część ekonomistów ostrzega, że ograniczenie wydatków publicznych w połączeniu z protekcjonistyczną polityką handlową może wywołać niekorzystne efekty uboczne, takie jak osłabienie popytu wewnętrznego czy napięcia handlowe z kluczowymi partnerami gospodarczymi. Mimo to, administracja Trumpa pozostaje konsekwentna w dążeniu do przekształcenia modelu zarządzania finansami państwa, podkreślając konieczność długoterminowej równowagi budżetowej.