Jest to zdecydowanie lepszy wynik niż przed trzema laty, gdy problem ten dotyczył aż 9 proc. gospodarstw – wynika z opublikowanego przez GUS raportu „Regionalne zróżnicowanie jakości życia w 2018 r.”. Najwięcej osób żyło w ubóstwie w woj. łódzkim oraz lubuskim (7 proc.), a najmniej w woj. wielkopolskim i dolnośląskim (2–3 proc.).

Przybyło gospodarstw domowych, których warunki życia można uznać za dobre. W ubiegłym roku było ich 27 proc. – o 4 pkt proc. więcej niż w 2015 r. Najlepiej było pod tym względem w woj. wielkopolskim (35 proc.) oraz pomorskim i podlaskim (po 33 proc.). Najsłabiej w woj. łódzkim (20 proc.) oraz śląskim i lubelskim (21–22 proc.).
Optymistyczne są też wskaźniki związane z funkcjonowaniem w społeczeństwie. W pierwszej połowie ubiegłego roku prawie 80 proc. mieszkańców w wieku co najmniej 16 lat miało zaufanie do ludzi (o 1 pkt proc. więcej niż w 2015 r.). Czujemy się też bezpiecznie w miejscu zamieszkania. Policja cieszyła się zaufaniem 72 proc. osób – występują jednak bardzo duże różnice między mieszkańcami poszczególnych regionów, które sięgają aż 14 pkt proc. Najwięcej osób ufa policji w woj.: podkarpackim, świętokrzyskim, wielkopolskim, lubelskim i kujawsko-pomorskim (76–80 proc.), a najmniej w woj. dolnośląskim, łódzkim i śląskim (66–67 proc.).
Wyraźnie zwiększyła się liczba mieszkańców Polski zadowolonych z życia. W ubiegłym roku było ich 83 proc. – o 5 pkt proc. więcej niż przed trzema laty. ©℗
Reklama