Spółki będące podatnikami CIT, posiadające prawo do udziału w zyskach spółki komandytowej lub spółki jawnej, która uzyskała status podatnika CIT na mocy znowelizowanych od 1 stycznia 2021 r. przepisów, mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskiwanych z udziału w zyskach takiej spółki” – stwierdzono w opublikowanej w piątek przez Ministerstwo Finansów interpretacji ogólnej.

Resort finansów przypomniał, że 1 stycznia 2021 r. weszła w życie ustawa z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Na mocy jej przepisów mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski spółki komandytowe, a także niektóre spółki jawne, uzyskały status podatnika podatku CIT. Jednocześnie, jak wskazał resort w komunikacie, wraz ze zmianami ustawy o CIT, które poszerzyły krąg spółek podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, zostały dokonane zmiany definicji ustawowych, określonych w przepisach tej ustawy.

MF wyjaśniło, że zasadniczym celem omawianych zmian było uszczelnienie systemu podatkowego oraz zrównanie zasad opodatkowania takich spółek jawnych i komandytowych oraz ich wspólników z obowiązującymi zasadami opodatkowania odnoszącymi się do innych spółek będących podatnikami CIT oraz do wspólników takich spółek, uzyskujących dochody z udziału w ich zyskach.

„Treścią interpretacji ogólnej Minister Finansów potwierdził prawo wspólników takich spółek jawnych i komandytowych do stosowania - na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy CIT - zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych z udziału w zyskach tych spółek. Minister Finansów określił także warunki stosowania tego zwolnienia oraz jego zakres i wyjaśnił pojawiające się w przestrzeni publicznej wątpliwości wynikające głównie ze specyfiki ustrojowej spółek osobowych prawa handlowego, różnej od specyfiki ustrojowej spółek kapitałowych” – podano w komunikacie MF.

Reklama

Zwolnieniem – jak wskazało MF – mogą być objęte przychody faktycznie uzyskane w związku z wypłatą zysku dokonaną przez spółkę jawną i komandytową na rzecz jej wspólników albo równowartość zysku spółki jawnej lub komandytowej przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału podstawowego. Zwolnienie obejmuje także wartość niepodzielonych zysków w spółce jawnej i komandytowej oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał podstawowy takiej spółki, w przypadku jej przekształcenia w spółkę niebędącą podatnikiem CIT.

Poza tym – jak stwierdzono w komunikacie resortu finansów – ze zwolnienia mogą skorzystać tylko ci wspólnicy spółki jawnej lub komandytowej, którzy są także podatnikiem podatku CIT, podlegającym w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów. Wspólnicy nie mogą być komplementariuszem w spółce komandytowej, a poza tym posiadają w danej spółce jawnej lub komandytowej nieprzerwanie przez minimum dwa lata ogół praw i obowiązków wspólnika w takiej spółce, przyznający wspólnikowi minimum 10 proc. praw do udziału w jej zyskach.