Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP. Jak wskazano w komunikacie kancelarii prezydenta, ustawa ma na celu m.in. dostosowanie formuły stabilizującej reguły wydatkowej do obecnej sytuacji makroekonomicznej.

Finansom publicznym na ratunek

„Zmiana sposobu obliczania SRW to krok w kierunku osiągnięcia większej spójności z linią wyznaczoną przez KE. Dzięki tej zmianie uniknęliśmy wprowadzania w okresie przejściowym nowych, skomplikowanych rozwiązań w ustawie o finansach publicznych” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska cytowana w czwartkowym komunikacie Ministerstwa Finansów.

Reklama

Jak podało MF, z uwagi na bezprecedensowe szoki o charakterze globalnym wywołane inwazją Rosji na Ukrainę, znaczące wzrosty cen energii, dalsze zakłócenia w łańcuchach dostaw, co w efekcie przyczyniło się do wysokiej dynamiki cen, powstały znaczące rozbieżności pomiędzy rzeczywistą inflacją a celem inflacyjnym NBP. Resort przypomniał także, że z końcem maja Komisja Europejska uznała za potrzebne utrzymanie ogólnej klauzuli wyjścia do końca 2023 roku.

„Utrzymanie obowiązującej formuły SRW prowadziłoby do znacznego ograniczenia wydatków i uniemożliwiłoby m.in. kontynuowanie niezbędnych działań związanych z łagodzeniem gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę” – stwierdzono w komunikacie MF.

CPI rządzi

Resort wskazał, że poza zastąpieniem wskaźnika celu inflacyjnego RPP średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), do ustawy została wprowadzona klauzula inwestycyjna na rok 2023.

„Zaproponowany w ustawie sposób ujmowania wydatków inwestycyjnych sprawi, że w ramach wyznaczonych limitów będzie możliwość zwiększania wydatków inwestycyjnych, bez zmniejszania pozostałych wydatków objętych stabilizującą regułą wydatkową” – podał MF.

Nowe narzędzia dla SRW

Kolejną zmianą jest włączenie NFOŚiGW do zakresu SRW z uwagi na zachowanie spójności ze zobowiązaniami Polski podjętymi w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności.

„Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dz. U. i zostanie zastosowana w projekcie ustawy budżetowej na rok 2023” – podało MF.

autor: Marek Siudaj