Cięcia opublikowane w czwartkowym dekrecie obejmują również m.in. szkolnictwo wyższe, wymiar sprawiedliwości czy obronę. Są one związane z obniżeniem prognozy francuskiego wzrostu gospodarczego na 2024 rok.

Rząd zmniejszy m.in. oficjalną pomoc rozwojową o 740 mln euro, pomoc mieszkaniową o 300 mln euro, a wydatki na policję i więziennictwo zostaną pomniejszone odpowiednio o 134 mln i 118 mln euro.

Utrzymać deficyt finansów publicznych w ryzach

Reklama

Celem rządu premiera Gabriela Attala jest utrzymanie deficytu publicznego na poziomie 4,4 proc. PKB w 2024 roku w obliczu prognozy niższego wzrostu i w kontekście napięć geopolitycznych oraz spowolnienia gospodarczego, zwłaszcza w Chinach i Niemczech – pisze AFP.

Minister gospodarki Bruno Le Maire zapowiedział w niedzielę na antenie telewizji TF1 niższą prognozę wzrostu gospodarczego Francji w 2024 roku - zamiast 1,4 proc. ma to być 1 proc. „Wszystkie ministerstwa zostaną wezwane do wniesienia wkładu zgodnie z ich udziałem w budżecie krajowym i będą musiały wydać mniej na własne operacje” – oświadczył Le Maire.

mrf/ ap/