Ekonomiści banku w dalszym ciągu widzą przestrzeń na obniżkę stóp procentowych o 25 pb w listopadzie. Według nich inflacja na koniec roku wyniesie ok. 5 proc. r/r (wobec 2 proc. r/r w marcu).

"Dzisiejsze dane nie mają wpływu na najbliższe decyzje w zakresie polityki pieniężnej, ponieważ Rada skupiona jest na perspektywach inflacji bazowej i niepewności w kwestii mrożenia cen nośników energii. Niższa od oczekiwań NBP inflacja w I kw. 2024 oznacza niższy punkt startowy projekcji lipcowej. My w dalszym ciągu widzimy przestrzeń na obniżkę stóp NBP o 25 pb w listopadzie" - czytamy w komentarzu banku "Macro Flash" do danych GUS.

Inflacja niższa niż w założeniach NBP

Reklama

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka CPI w marcu spadła do 2% r/r (wstępne dane: 1,9% r/r) z 2,8% r/r w lutym. Tym samym w całym I kw. 2024 inflacja wyniosła (średnio) 2,8% r/r., czyli była - jak podkreśla PKO BP - o 0,4 pkt proc. r/r niższa niż zakładał Narodowy Bank Polski (NBP) w marcowej projekcji.

"W marcu ceny towarów drożały tylko o 0,4% r/r, czyli najwolniej od stycznia 2019. Podwyższona pozostaje inflacja usługowa, ale ona również spada - do 6,6% r/r z 7% r/r w lutym" - wskazano w komentarzu.

Ekonomiści zwrócili też uwagę, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w marcu spadły o 0,1% m/m (wstępne dane: -0,2% m/m), i znalazły się poniżej wzorca sezonowego (+0,2% m/m).

Co podrożeje? Co stanieje?

"W ujęciu rocznym inflacja w tej kategorii wynosiła tylko 0,3% r/r wobec 2,7% r/r w lutym. Szybka dezinflacja żywnościowa to zasługa mocno spadających cen drobiu (8,9% r/r), nabiału i jaj (-2,3% r/r), owoców (-4,5% r/r) i warzyw (-4,8% r/r). Oczekujemy, że powrót 5% stawki VAT na ok. 80% koszyka żywnościowego podniesie w kwietniu ceny, aczkolwiek nie w pełnym zakresie ze względu na wojny cenowe między sieciami handlowymi. Zakładamy, że wpływ wyższego VAT na inflacjęmoże być bardziej rozłożony w czasie. Oczekujemy, że w marcu inflacja żywnościowa osiągnęła minimum i wzrośnie do ok. 5% r/r na koniec 2024" - napisali dalej.

Ceny nośników energii spadły o 0,3% m/m (wstępne dane 0,4% m/m) oraz o 0,5% r/r. Przy stabilizacji cen regulowanych, wpływ na miesięczne zmiany cen energii miał opał, który w marcu staniał o 2,1% m/m, w największej skali od maja 2023. Z kolei ceny paliw wzrosły o 0,1% m/m. Dostępne dane ze stacji paliw jak i wzrost ceny ropy Brent w wyniku zawirowań geopolitycznych na Bliskim Wschodzie każą oczekiwać ich silniejszego wzrostu w kwietniu, wskazano też w komentarzu.

"Inflacja bazowa bez cen żywności i energii prawdopodobnie spadła w marcu do 4,6-4,7% r/r z 5,4% r/r w lutym. Impet (zmiany m/m po odsezonowaniu) pozostaje zbliżony do 0,2-0,3%, co po zannualizowaniu daje 3-4% r/r, nieco powyżej celu NBP. W górę zaskoczyły ceny w łączności (0,9% m/m), a od początku roku podwyższona pozostaje dynamika cen w sektorze HoReCa (0,7-0,8% m/m). Oczekujemy, że inflacja bazowa minimum lokalne osiągnie w kwietniu (ok. 4% r/r), po czym do końca roku wzrośnie do 5-6% r/r, głównie jako konsekwencja wysokiej dynamiki płac" - czytamy dalej w raporcie.

Stopy procentowe do zmiany

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak w październiku 2023 r. obniżyła je o 25 pb.

(ISBnews)