GUS: Inflacja w maju 2025

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w maju o 4,3 proc. rdr i braku zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za maj i kwiecień 2025 r.:

maj maj kwiecień kwiecień
rdr mdm rdr mdm
INFLACJA OGÓŁEM 4,1 -0,2 4,3 0,4
Żywność i napoje bezalkoholowe 5,5 0,4 5,5 0,8
Nośniki energii 13,1 -0,3 13,1 -0,2
Paliwa do prywatnych środków transportu -11,4 -3,7 -8,3 -1,7

Pełne dane o inflacji CPI w maju GUS opublikuje 13 czerwca.

ING BSK: Możliwe cięcie stóp procentowych w lipcu, wrześniu i listopadzie

Inflacja już w lipcu może znaleźć się blisko celu inflacyjnego NBP wynoszącego 2,5 proc. – napisali ekonomiści ING BSK w komentarzu do piątkowych danych GUS. Ich zdaniem RPP obetnie stopy w lipcu, wrześniu i listopadzie, za każdym razem o 25 pkt bazowych.

Jak napisali w komentarzu ekonomiści ING Banku Śląskiego Rafał Benecki i Adam Antoniak, z danych GUS wynika, że wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych przyspieszył do 5,5 proc. licząc rok do roku z 5,3 proc. w kwietniu, spadek cen paliw pogłębił się do 11,4 proc. (w kwietniu spadały o 8,3 proc.), a ceny nośników energii zwiększyły się o 13,1 proc., czyli w takim samym tempie jak przed miesiącem.

„Inflacja bazowa prawdopodobnie obniżyła się w okolice 3,3 proc. w ujęciu rocznym z 3,4 proc. w kwietniu” – wyliczyli ekonomiści ING BSK. „Głównym zaskoczeniem (…) była inflacja bazowa, która kontynuowała trend spadkowy, podczas gdy spodziewaliśmy się niewielkiego wzrostu. Poza słabymi danymi o aktywności inwestycyjnej i budowlanej oraz wciąż wysokiego tempa wzrostu płac Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie ma zbyt wielu argumentów za utrzymywaniem obecnego poziomu restrykcyjności polityki pieniężnej” – ocenili.

Dodali, że niższy od oczekiwań poziom inflacji w maju i czwartkowa decyzja Urzędu Regulacji Energetyki o obniżeniu taryfy gazowej dla gospodarstw domowych to „wyraźne sygnały poprawy perspektyw inflacyjnych”. Ich zdaniem spadek cen gazu zostanie uwzględniony w lipcowej projekcji makroekonomicznej NBP.

„Według naszych szacunków już w lipcu inflacja może znaleźć się blisko celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. r/r, co oznacza, że Rada ma znaczącą przestrzeń do dalszego złagodzenia polityki pieniężnej” – stwierdzili ekonomiści ING BSK.

„Spodziewamy się, że kolejne obniżki stóp procentowych będą dokonywane w krokach po 25 pb i nastąpią w lipcu, wrześniu i listopadzie. Na koniec 2025 r. oczekujemy stopy referencyjnej na poziomie 4,5 proc. Kontynuacja cyklu cięć stóp nastąpi w 2026 r., kiedy główna stopa zostanie zredukowana do 3,75 proc. W przypadku korzystnego rozwoju sytuacji inflacyjnej nie można wykluczyć przyspieszenia cyklu, a nawet kolejnej obniżki o 50 pb” – napisali także. (PAP)