Przepisy unijne zabraniają bezpośrednich dotacji państw dla firm w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji, ale w sektorze wodoru UE zezwala na odejście od tej zasady. Pozwoli to francuskim władzom przekazać na rzecz spółek z sektora wodorowego łącznie 2 mld euro w 2023 r.

W 2021 r. przedsiębiorstwa i państwa przedstawiły Komisji Europejskiej ponad 100 projektów, a pierwsza transza 41 z nich została zatwierdzona przez Brukselę. We Francji wybrano 10 projektów do inwestycji publicznej o wartości 2,1 mld euro oraz ponad 3 mld euro inwestycji prywatnych.

Wśród firm inwestujących w wodór są m.in. Air Liquide, Michelin, Faurecia i Vinci. Zgodę KE na realizację projektów wodorowych uzyskały m.in. Alstom, Arkema, Faurecia czy Renault (poprzez joint venture Hyvia). Air Liquide inwestuje w technologie wodorowe w Normandii; z kolei ArcelorMittal uruchomi w Dunkierce zakład produkcji stali, zastępując węgiel wodorem.

Reklama

"Potrzebujemy konkurencyjnej, zrównoważonej, suwerennej energii. A na skrzyżowaniu przemian energetycznych i przemysłowych znajduje się wodór" – zapewniała w środę premier Francji Elisabeth Borne podczas swojej wizyty w centrum badawczo-rozwojowym Alphatech dostawcy motoryzacyjnego Plastic Omnium w Venette, w departamencie Oise.

Plastic Omnium rozpocznie dzięki dotacjom o wartości 74 mln euro budowę fabryki zbiorników na wodór – poinformował dyrektor generalny firmy Laurent Favre.

Jak podała gazeta "Le Figaro", łącznie w latach 2020-2030 Francja zamierza przeznaczyć na rozwój technologii wodorowych 9 mld euro, aby stać się liderem w tej dziedzinie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)