Prezesi firm na całym świecie zmagają się z konsekwencjami zaburzeń makroekonomicznych i konfliktu w Ukrainie, który powoduje niepewność na całym świecie - zwrócili uwagę autorzy raportu PwC "CEO Survey". Kadra zarządzająca w swoich organizacjach zmaga się m.in. z takimi wyzwaniami, jak zagrożenia geopolityczne, szalejąca inflacja i niestabilność gospodarcza. Jednocześnie dyrektorzy generalni bardziej optymistycznie oceniają perspektyw swoich firm.

"W Polsce inflacja budzi znacznie większe obawy niż na świecie. Mimo to polscy prezesi nie planują - podobnie jak ich światowi odpowiednicy - dużych redukcji zatrudnienia, ale za to chcą znacznie mocniej podnosić ceny swoich produktów i usług" - wyjaśnił prezes PwC Polska Michał Mastalerz, cytowany w czwartkowej informacji. Dodał, że jeśli organizacje mają pozostać rentowne w dłuższej perspektywie, muszą inwestować w swoich ludzi i ciągłą transformację, zwłaszcza technologiczną. "Dbałość o ludzi, wzmocnienie ich umiejętności i zaangażowania stają się priorytetem dla liderów biznesu" - ocenił.

Jak zaznaczono, największym wyzwaniem w najbliższym czasie dla prezesów firm w Polsce jest stan gospodarki światowej i krajowej. 77 proc. dyrektorów generalnych w Polsce i 73 proc. globalnie przewiduje, że wzrost gospodarczy na świecie spowolni w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Przypomniano, że w zeszłym roku poprawę sytuacji przewidywało 68 proc. szefów firm w regionie i 77 proc. na całym świecie. "Ubiegłoroczny optymizm, napędzany słabnącą globalną pandemią, został w 2022 r. zdławiony przez takie wstrząsy jak inwazja Rosji na Ukrainę, gwałtownie rosnące ceny energii i towarów oraz przyspieszający wzrost płac i cen towarów oraz usług" - wskazano.

Według raportu polskich prezesów wyróżnia optymizm dotyczący perspektywy wzrostu przychodów ich własnych firm. "Aż 49 proc. z nich (wobec 42 proc. na świecie) twierdzi, że są +bardzo pewni+ wzrostu sprzedaży swojej firmy" - wskazano. Zwrócono uwagę, że w regionie odsetek ten wynosi 55 proc., a na świecie - 40 proc.

Reklama

W odpowiedzi na krótkoterminowe wyzwania gospodarcze, prezesi firm w Polsce, podobnie jak ich koledzy z całego świata, podejmują działania mające na celu pobudzenie wzrostu przychodów i obniżenie kosztów. "Aż 77 proc. z nich (58 proc. prezesów w naszym regionie) twierdzi, że zaczęło już wdrażać podwyżki cen - narzędzie, po które do tej pory sięgnęło zaledwie 51 proc. globalnych dyrektorów" - stwierdzono.

Jednocześnie prezesi firm globalnych i tych z Polski zdają sobie sprawę z możliwości wystąpienia zakłóceń w przyszłości: 54 proc. polskich szefów - w porównaniu do 45 proc. w regionie oraz 40 proc. na świecie - uważa, że ich firmy nie będą w stanie utrzymać się na rynku za dekadę, jeśli będą podążać obecną ścieżką.

Dyrektorzy generalni w Polsce i na świecie - jak dodano - spodziewają się, że zmiany klimatyczne będą miały przede wszystkim wpływ na ich pozycje kosztowe - 80 proc. spodziewa się umiarkowanego, dużego i bardzo dużego wpływu na koszty.

PwC przebadało 4 tys. 410 dyrektorów generalnych w 105 państwach i regionach w październiku i listopadzie 2022 r. W próbie znalazły się odpowiedzi 99 prezesów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym 39 z Polski.

autorka: Magdalena Jarco