W 2024 r. zaobserwowano znaczące różnice w PKB na mieszkańca wyrażonym w standardach siły nabywczej pomiędzy krajami UE. Z danych Eurostatu wynika, że zaledwie 10 państw, które reprezentują około 34 proc. ludności Wspólnoty, osiągnęło poziome PKB per capita powyżej średniej UE, podczas gdy pozostałe 17 (w tym Polska), znalazły się poniżej średniego poziomu.

Najwyższe PKB per capita w PPS

Na szczycie zestawienia państw z najwyższym PKB na mieszkańca wyrażonego w standardzie siły nabywczej znalazł się Luksemburgu, gdzie wskaźnik stanowił 241 proc. średniej wartości (141 proc. powyżej średniej UE). Na drugim miejscu znalazła się Irlandia w wynikiem przewyższającym średnią Wspólnoty o 111 proc.. Kolejne na liście były Holandia (35 proc. powyżej średniej UE), Dania (28 proc. powyżej) i Belgię (17 proc. ponad średnią). Pozostałe państwa ze wskaźnikiem powyżej średniej to: Austria, Niemcy, Szwecja, Malta i Finlandia.

Kraje z najniższym PKB per capita w PPS

Najniższy poziom PKB per capita w PPS odnotowano w Bułgarii, gdzie wskaźnik był na poziomie o 34 proc. poniżej średniej UE (66 proc. średniej UE). Kolejne były Grecja 70 proc. średniej UE i Łotwa (71 proc. średniej).

W grupie państw z poziomem PKB na mieszkania poniżej średniej była tez Polska. W 2024 r. PKB na jednego Polska było na poziomie 79 proc., czyli o 21 proc. poniżej średniej UE.

Poza Bułgarią Grecją i Łotwą, za nami znalazły się jeszcze: Słowacja, Węgry, Chorwacja i Rumunia.