- Sejmiki czeka duża rewolucja, dla PiS może to oznaczać cofnięcie się do stanu posiadania do roku 2014. - podkreśla autor prognozy Marcin Palade. Beneficjentem tych zmian będzie koalicja KO i Trzeciej drogi oraz po części Lewica.

ikona lupy />
Czy planuje Pan/Pani wziąć udział w głosowaniu w wyborach do sejmików wojewódzkich? / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch

Prognoza wskazuje, że z obecnych siedmiu sejmików przy PiS mogą pozostać jedynie dwa: podkarpacki i lubelski. Z kolei w takich województwach, jak łódzkie, małopolskie czy świętokrzyskie, przewaga koalicji nie przekroczy jednego, dwóch mandatów. Na Podlasiu szykuje się pat, bo – jak wynika z prognozy – na dwa mandaty może liczyć Konfederacja i bez niej nie da się utworzyć większości. – Najważniejszym czynnikiem jest wynik Trzeciej Drogi. Rośnie mocny rozgrywający. Choć trzeba pamiętać, że jeden z jego członów – ugrupowanie Szymona Hołowni – jeszcze nie startował w wyborach samorządowych. Dla Polski 2050 to będzie weryfikacja kadr i struktur – podkreśla politolog Maciej Onasz z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak pokazuje sondaż, TD może liczyć na 17 proc. poparcia i 126 mandatów. – Podjęliśmy słuszną decyzję, nie zmieniając w tych wyborach formuły, która dała nam zwycięstwo 15 października 2023 r. – komentuje Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

ikona lupy />
Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do sejmików, gdyby lista komitetów wyglądała następująco? / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch
Reklama

Jak wynika z prognozy, Lewica jest bliska utrzymania stanu posiadania, choć część jej polityków boi się, że ostatecznie stracą część mandatów. – W większości sejmików do rządzenia wystarczy głosów Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, ale pewnie by nie zaburzyć sytuacji w koalicji, Lewica może zostać dokooptowana do zarządów województw – zauważa Palade. Faktycznie bez Lewicy nie da się sformować większości w dwóch województwach: w Łódzkiem i Małopolskiem. Ale jeden z jej polityków mówi nam, że zapewne Lewica załapie się do sejmikowych koalicji wszędzie tam, gdzie wywalczy radnych, czyli jak wskazuje prognoza w dziewięciu sejmikach.

ikona lupy />
Wyniki wyborów w sejmikach w skali kraju w 2018 roku / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch

Znakiem zapytania, na który zwraca uwagę Onasz, są wyniki komitetów lokalnych. Sondaże mogą zaniżać ich wynik.

ikona lupy />
Prognoza podziału mandatów autorstwa Marcina Paladego na podstawie sondażu United Surveys / GazetaPrawna.pl / Patryk Koch

CAŁY TEKST W PAPIEROWYM WYDANIU DGP ORAZ W RAMACH SUBSKRYPCJI CYFROWEJ »