Wiesław Leśniakiewicz, odnosząc się do projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, podkreślił, że podjęto decyzję, aby wzmocnić Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Alarmy i zarządzanie kryzysowe

"RCB staje się kluczowym elementem ochrony ludności" – zaznaczył. Zwrócił uwagę, że przygotowany przez poprzedni rząd projekt ustawy likwidował RCB.

Reklama

Dodał, że obecnie doprowadzono do ścisłej współpracy RCB z Centrum Operacji Powietrznych Sztabu Generalnego WP w celu wydawania komunikatów w sytuacji zagrożenia na terenie Ukrainy.

"Wzmacniamy system informowania obywatela poprzez różne technologie już stosowane w RCB, m.in. Regionalny System Ostrzegania. Poprawiamy cały proces związany z komunikowaniem obywatela na wypadek nawet doraźnych zagrożeń wynikających z sytuacji pogodowych czy innych, które mogą mieć miejsce na terenie naszego kraju" – mówił.

Zauważył, że informacje te muszą być znacznie wcześniej tworzone i przesyłane do obywateli.

Zarządzanie kryzysowe i obrona cywilna razem

Leśniakiewicz podkreślił, że RCB maobowiązujące plany zarządzania kryzysowego i nie jest przewidywany dodatkowy proces planistyczny związany z obroną cywilną, lecz "jedynie dopełnienie aktualnie obowiązujących planów związanych z zarządzaniem kryzysowym".

Poinformował, że badania liczby planów zarządzania kryzysowego realizowanych w gminach wykazały, że w wyniku ustawy o powszechnym obowiązku obrony powstały 23 różne plany, które są niekompatybilne.

"Powinien być jeden plan, istotny z punktu widzenia zarządzania kryzysowego i właściwego działania całego systemu" – ocenił Leśniakiewicz.

Ochrona infrastruktury krytycznej

Przypomniał, że RCB odpowiada za przygotowanie Narodowego Programu Ochrony Infrastruktury Krytycznej, kluczowego elementu w zapewnieniu obywatelom bezpieczeństwa.

Dodał, że jest także plan operacyjny funkcjonowania RCB w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Do dyskusji nad punktem zapisało się 45 posłów.

Autor: Marcin Chomiuk