Nie opadł jeszcze kurz po rosyjskich groźbach względem Niemiec, będących efektem otwarcia we wtorek w Rostocku dowództwa morskiego NATO, a już pojawiają się kolejne wiadomości, które z pewnością nie przypadną do gustu lokatorom Kremla. I tym razem również pochodzą one z Niemiec.
Niemcy zapolują na rosyjskie okręty podwodne
Teraz zaś nasz zachodni sąsiad postanowił bardziej zaangażować się w obronę przed agresywnymi zamiarami Rosji i podpisał z Wielką Brytanią umowę o współpracy wojskowej pomiędzy obydwoma państwami. Obszerny dokument zawiera kilkanaście punktów, a wśród nich znalazł się pomysł udziału niemieckich sił powietrznych w wykrywaniu rosyjskich okrętów podwodnych.
Do tego celu użyte mają być samoloty Boeing P-8, które wysłane zostaną do szkockiej bazy Lossiemouth. Jak czytamy w dokumencie, będą nie tylko patrolować północny Atlantyk, ale skupią się też na pilnowaniu, by rosyjskie jednostki za bardzo nie zbliżały się do podwodnych kabli i leżącej na dnie oceanu infrastruktury krytycznej.
- Nie możemy traktować bezpieczeństwa w Europie jako czegoś oczywistego. Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą, ogromnie zwiększa produkcję broni i wielokrotnie przeprowadzała hybrydowe ataki na naszych partnerów w Europie Wschodniej – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy w Wielkiej Brytanii niemiecki minister obrony narodowej, Boris Pistorius.
Nowa fabryka i lepsze rakiety
Na wspólnym patrolowaniu jednak się nie skończy. Umowa zakłada także podjęcie prac nad wspólnym przygotowaniem systemu rakietowego dalekiego zasięgu, mogących razić cele jeszcze dalej i skuteczniej niż obecnie używane na Ukrainie Storm Shadow. W porozumieniu znalazło się też miejsce dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO, a sygnatariusze zobowiązali się współpracować „z partnerami w celu zintegrowania systemów obrony powietrznej dla lepszej ochrony europejskiej przestrzeni powietrznej przed zagrożeniem ze strony pocisków dalekiego zasięgu, w oparciu o ustalenia podjęte na spotkaniu ministrów obrony państw NATO”.
Wśród licznych zapisów nowej umowy wojskowej znalazła się też współpraca przemysłowa, a jej efektem ma być otwarcie w Wielkiej Brytanii niemieckiej fabryki, produkującej lufy czołgowe. Zapowiedziano też prace nad nową generacją dronów i nad samochodami opancerzonymi Boxer.
- Umowa Trinity House jest kamieniem milowym w naszych stosunkach z Niemcami i istotnym wzmocnieniem bezpieczeństwa Europy – zapewnił John Halley, sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa.
Szczegółowe zapisy umowy Niemcy – Wielka Brytania
A tak prezentują się szczegółowe zapisy umowy pomiędzy Niemcami i Wielką Brytanią. Akt nazwany został „Trinity House”.
- Nowa broń uderzeniowa dalekiego zasięgu – współpraca w celu szybkiego opracowania nowego systemu, który będzie mógł strzelać na jeszcze większą odległość i precyzyjniej celować niż jakikolwiek inny obecny system.
- Nowy impuls dla brytyjskiego przemysłu – nowy zakład produkujący broń wielkokalibrową w Wielkiej Brytanii, zapewniający ponad 400 miejsc pracy i mający w planach wykorzystanie brytyjskiej stali, mający przynieść Wielkiej Brytanii wzrost gospodarczy w wysokości prawie pół miliarda funtów w ciągu 10 lat.
- Nowa współpraca mająca na celu wzmocnienie wschodniej flanki - armie częściej szkolą się i ćwiczą wspólnie, wykorzystując front jako katalizator do opracowania nowych metod walki.
- Lądowa Współpraca Przemysłowa - współpraca w zakresie pojazdów opancerzonych Boxer i rozpoczęcie współpracy w zakresie dronów lądowych.
- Ochrona krytycznej infrastruktury podwodnej – współpraca w celu ochrony ważnych kabli na dnie Morza Północnego. Obejmuje to eksplorację nowych możliwości podwodnego nadzoru w celu poprawy wykrywania aktywności przeciwnika.
- Niemieckie samoloty w Szkocji - Niemieckie samoloty P8 będą okresowo operować z Lossiemouth, aby pomóc w ochronie północnego Atlantyku.
- Nowe drony – pracujemy nad dronami, które mogłyby operować razem z naszymi myśliwcami, a także nad dronami, które mogłyby być wykorzystywane przez inne siły zbrojne.
- Eksploracja i rozwój nowych możliwości bezzałogowego systemu lotniczego.
- Nowe wsparcie dla Ukrainy – nowe wspólne prace mające na celu umożliwienie uzbrojenia niemieckich śmigłowców Sea King w nowoczesne systemy rakietowe, a także prace nad zdolnościami koalicji.
- Współpraca z partnerami w celu zintegrowania systemów obrony powietrznej, w celu lepszej ochrony europejskiej przestrzeni powietrznej przed zagrożeniem ze strony pocisków dalekiego zasięgu, w oparciu o ustalenia podjęte na spotkaniu ministrów obrony państw NATO zaledwie w ubiegłym tygodniu.