Od pięciu kadencji urząd prezydenta Krakowa sprawuje Jacek Majchrowski, który tym roku nie będzie ubiegał się o ponowną reelekcję. Osobami, które znajdziemy na kartach wyborczych, są: Konrad Berkowicz,Łukasz Gibała, Adam Hareńczyk, ​​Łukasz Kmita, Rafał Komarewicz, Andrzej Kulig, Stanisław Mazur i Aleksander Miszalski. Na początku kwietnia ze startu w wyborach zrezygnowali obecny wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk oraz Stanisław Mazur, który zadeklarował poparcie dla Aleksandra Miszalskiego.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o kandydatach na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych 2024.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024: Konrad Berkowicz [SYLWETKA]

Reklama

Konrad Szczepan Berkowicz (39 l.), reprezentuje Konfederację Wolność i Niepodległość, startując z numerem 1 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Z zawodu informatyk, zajmuje stanowisko I wiceprezesa partii Nowa Nadzieja oraz lidera Konfederacji. Jego ścieżka polityczna rozpoczęła się w 2005 roku w Unii Polityki Realnej. Próbował swoich sił w wyborach do Sejmu VI i VIII kadencji oraz do Parlamentu Europejskiego w VII i VIII kadencji, jednak bez powodzenia. Dwa razy kandydował na prezydenta Krakowa w 2014 i 2018 roku, również nie odnosząc sukcesu. Udało mu się zdobyć mandat posła w IX i X kadencji Sejmu.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024: Łukasz Gibała [SYLWETKA]

Łukasz Gibała (46 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 2 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Gibały - Kraków dla mieszkańców.

Doktor nauk humanistycznych, przedsiębiorca, właściciel firmy produkującej filamenty do drukarek 3D. Dołączył do Platformy Obywatelskiej między 2004 a 2006 rokiem, z jej ramienia był radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego III kadencji, później posłem na Sejm VI i VII kadencji. Dwa razy bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Krakowa w 2014 i 2018 roku. Obecnie pełni funkcję radnego miasta i jest liderem Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców, które powołał w 2014 roku.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024: Adam Hareńczyk [SYLWETKA]

Adam Wiesław Hareńczyk (61 l.), nie jest związany z żadną partią polityczną, startuje z numerem 3 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Zjednoczeni dla Krakowa.

Przedsiębiorca, działacz społeczny, aktualny prezes Stowarzyszenia Małopolski Bunt, Koordynator krajowy Ruchu 16 postulatów i przewodniczący Krakowskiego Klubu Myśli Polskiej, a także lider ruchu Nie Oddamy Miasta.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024: Łukasz Kmita [SYLWETKA]

Łukasz Marek Kmita (38 l.), reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, startując z numerem 4 na liście Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Były wojewoda małopolski (2020-2023) i obecnie poseł na Sejm X kadencji. Rozpoczął swoją karierę jako dziennikarz i rzecznik prasowy, angażując się politycznie w Prawie i Sprawiedliwości, z którym zasiadał jako radny gminy Olkusz w latach 2006 i 2010. Zarządzał także komunikacją międzygminną i KRUS-em w Krakowie, próbował swoich sił w wyborach na burmistrza Olkusza i pracował w Urzędzie Marszałkowskim. Uhonorowany Krzyżem Honorowym Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024: Rafał Komarewicz [SYLWETKA]

Rafał Paweł Komarewicz (52 l.), reprezentuje Polskę 2050 Szymona Hołowni, startując z numerem 5 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Komarewicza Kraków Trzecia Droga.

Z wykształcenia lekarz stomatolog, przewodniczył Radzie Miasta Krakowa w latach 2022-2023. Jest właścicielem sieci aptek i firmy doradczej specjalizującej się w branży medycznej. W 2012 roku został wybrany na radnego miasta Krakowa, ponownie zdobywając mandat w 2018 roku. Później dołączył do Polski 2050 Szymona Hołowni i objął stanowisko przewodniczącego regionu małopolskiego tej partii. W ubiegłych wyborach został wybrany na posła Sejmu X kadencji.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024: Andrzej Kulig [SYLWETKA]

Andrzej Adam Kulig (61 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 6 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Andrzeja Kuliga “Ku przyszłości”.

Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, pełni funkcję wiceprezydenta Krakowa. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje m.in. pracę na stanowisku dyrektorskim gabinetu wojewody krakowskiego i magistratu w Urzędzie Miasta Krakowa. Kierował też Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie. W 2015 roku stał się pełnomocnikiem prezydenta miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, a następnie zastępcą prezydenta miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. W 2018 roku powołano go na stanowisko I zastępcy prezydenta.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024: Aleksander Miszalski [SYLWETKA]

Aleksander Jan Miszalski (43 l.), startuje z numerem 8 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska, reprezentując Platformę Obywatelską RP.

Jest doktorem nauk społecznych, przedsiębiorcą i posłem na Sejm IX i X kadencji.

Od 2005 do 2010 roku przewodniczył stowarzyszeniu Forum dla Polski, w międzyczasie dołączył do Platformy Obywatelskiej. Z jej ramienia pełnił funkcje zarządcze na różnych szczeblach partii, w zarządzie krakowskim i następnie małopolskim. Zasiadał w radzie Dzielnicy I Stare Miasto oraz krakowskiej Radzie Miasta. W 2019 roku zdobył mandat poselski, który udało mu się odnowić w ubiegłych wyborach. Prowadzi własną działalność gospodarczą w branży turystycznej jako współwłaściciel kilku firm.

Wybory na prezydenta Krakowa 2024: Kto jest faworytem?

Według sondażu z 21-28 lutego, wykonanego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie portalu LoveKraków.pl, krakowianie mają swojego faworyta. Pytanie sondy brzmiało „Na którego kandydata zagłosuje Pan(i) w wyborach na prezydenta Krakowa w wyborach samorządowych 7 kwietnia?”.

Wyniki badań na próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców miasta ukazują, że Łukasz Gibała cieszy się największym poparciem, zdobywając aż 33,86 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Aleksander Miszalski z wynikiem 16,11 proc., następnie Łukasz Kmita z 10,07 proc. Stanisław Mazur otrzymał 4,37 proc. głosów, Andrzej Kulig 4,31 proc. a Rafał Komarewicz 3,49 proc.. Na ostatnim miejscu znalazł się Konrad Berkowicz, zaledwie 2,86 proc. badanych oddało na niego swój głos. Co więcej, 24,93 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie zdecydowało jeszcze, na którego kandydata oddałoby swój głos.

Czym są wybory samorządowe? Kiedy odbędzie się głosowanie w 2024 roku?

W wyborach samorządowych głosujemy nie tylko na kandydatów do rad gmin, powiatów, dzielnic, sejmików województw, ale także na wójtów, burmistrzów, i oczywiście - na prezydentów miast. Dzięki temu wyłonione zostaną osoby, które będą podejmować kluczowe decyzje w sprawach lokalnych, wpływając na rozwój infrastruktury, edukację, kulturę, a także na wiele innych aspektów życia społeczności lokalnych.

Wybory samorządowe w 2024 roku zaplanowano na 7 kwietnia, głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, przeprowadzona zostanie druga tura, którą zaplanowano na 21 kwietnia.