W wyborach samorządowych w całej Polsce wybierzemy blisko 2,5 tys. włodarzy: 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Łącznie w całym kraju zarejestrowano 5731 kandydatów na te funkcje.

W ilu gminach jest tylko dwóch kandydatów?

Jeśli w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta zgłoszono co najmniej dwóch kandydatów, za wybranego uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.

Reklama

Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu przeprowadza się drugą turę wyborów. W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Za wybranego w II turze uważa się tego kandydata, który otrzymał więcej ważnie oddanych głosów.

Do starcia tylko dwóch kandydatów na włodarzy w pierwszej turze wyborów dojdzie w 860 gminach w Polsce.

Jeśli startuje jeden kandydat, na kartach zaznaczamy tak" lub "nie"

Wybory włodarza odbywają się nawet, jeśli startuje tylko jeden kandydat. Wówczas wyborcy, podobnie jak podczas referendum, opowiadają się za lub przeciwko kandydatowi. Wyborcy na kartach do głosowania udzielają kandydatowi poparcia głosując na "tak" lub "nie". Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na "tak", zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem. Jeśli kandydat tej większości nie uzyska, wójta wybiera nowo wybrana rada gminy w tajnym głosowaniu.

W kwietniowych wyborach samorządowych jednego kandydata na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zarejestrowano w 412 gminach.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Tam, gdzie będzie ona konieczna, druga tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 21 kwietnia.

autorka: Aleksandra Rebelińska