Piontkowski był pytany w Radiu Zet o liczbę uczniów z Ukrainy w polskich szkołach. "Mamy informacje na koniec tygodnia o stu kilkunastu tysiącach uczniów z Ukrainy, zapisanych do polskiego systemu edukacji" – powiedział wiceminister.

Jak dodał, resort zaleca, by nieznający polskiego uczniowie z Ukrainy byli w pierwszej kolejności zapisywani do oddziałów przygotowawczych. "Zakładamy, że będzie minimum 6 godzin tygodniowo polskiego" – dodał.

Reklama

Piontkowski zauważył, że oddziały przygotowawcze nie muszą mieścić się w budynkach szkolnych, a spółki Skarbu Państwa udostępnią miejsca dla takich oddziałów.

"Prawdopodobnie dziś lub jutro minister Czarnek będzie o tym mówił. Mamy konkretne oferty ze strony spółek – także w Warszawie i w kilku innych miastach. To mogą być biurowce, które dzisiaj nie są używane, nawet jakieś ośrodki wypoczynkowe. Myślę, że przede wszystkich będą to biurowce" – ocenił.

Piontkowski powiedział też, że MEiN apeluje do samorządów o tworzenie oddziałów przygotowawczych, a na życzenie samorządów podniesiono maksymalną liczebność uczniów.

Piontkowski był też pytany o to, gdzie samorządy mają znaleźć pieniądze na powiększone o dzieci ukraińskie grupy przedszkolne.

"Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. złotych na jedno dziecko" – powiedział Piontkowski.

Poinformował, że trwają w tej sprawie konsultacje z Ministerstwem Finansów. "Potem będą także rozmowy z samorządowcami" – zapowiedział.

W Dzienniku Ustaw 21 marca opublikowano rozporządzenie o nauce dzieci ukraińskich. Dopuszcza ono zwiększenie w roku szkolnym 2021/2022 liczby dzieci w oddziałach w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i w oddziałach klas I–III szkół podstawowych.

Do oddziału przedszkolnego można przyjmować większą niż dotąd liczbę dzieci. Zgodnie z obowiązującymi do tej pory przepisami w oddziale przedszkola mogło być 25 dzieci. Rozporządzenie dopuszcza przyjęcie trojga dodatkowych dzieci uchodźców z Ukrainy. Rozwiązanie to dotyczy także oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.

Regulacja zakłada podobne rozwiązanie dla klas I, II lub III publicznej szkoły podstawowej. Przepisy dopuszczają zwiększenie liczby uczniów w tych klasach powyżej 25 osób – o 4 uczniów będących obywatelami Ukrainy (dopuszczalna liczba uczniów w tych oddziałach nie może przekraczać 29).

Czarnek: Musimy zadbać o dzieci polskie i o ukraińskie

Nie będziemy wprowadzać preferencji dla dzieci z Ukrainy, bo polskie dzieci mają prawo dostać się do wymarzonej szkoły. Gdybyśmy w sytuacji uprzywilejowanej postawili dzieci z Ukrainy, pojawiłoby się dużo problemów i niepotrzebnych napięć – powiedział tygodnikowi "Sieci" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Mamy około dwóch milionów uchodźców w Polsce. Szacujemy, że blisko 700 tys. z nich stanowią dzieci. Są one stopniowo zapisywane do polskich szkół i przedszkoli" – podkreślił w rozmowie tygodnikiem Czarnek.

Poinformował, że "na razie większość dzieci z Ukrainy trafia do klas już istniejących".

"Apelujemy jednak, by samorządy tworzyły oddziały przygotowawcze, bo te dają ukraińskim dzieciom bardziej komfortowe warunki wdrożenia się do polskiego systemu. Dzieci, które są we własnym środowisku, czują się lepiej i pewniej niż, te, które są w klasach polskich, zwłaszcza jeśli nie znają języka. A znajomość języka polskiego powinna być tym kryterium, które jest stosowane przez dyrektorów szkół" – wyjaśnił.

Czarnek zapewnił, że nie zostanie wprowadzony zróżnicowany system rekrutacji do szkół średnich i na studia wyższe dla dzieci i młodzieży polskiej i ukraińskiej.

"Nie będziemy też wprowadzać preferencji dla dzieci z Ukrainy, bo polskie dzieci mają prawo dostać się do wymarzonej szkoły. Gdybyśmy w sytuacji uprzywilejowanej stawiali dzieci z Ukrainy, pojawiłoby się dużo problemów i niepotrzebnych napięć. Dlatego ukraińscy uczniowie będą rekrutowani na takich samych zasadach jak polscy" – zapewnił minister.

Zapowiedział, że od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego wraz z nauką strzelania i wiedzą o obronności.