Pozwól im ponosić porażki

Niektórzy rodzice izolują dzieci od doświadczeń, które w ich mniemaniu będą dla ich pociech nieprzyjemne. Może to jednak spowalniać ich rozwój. Zadaniem rodziców powinno być zadbanie o bezpieczeństwo dziecka przy jednoczesnym umożliwieniu mu działania, ponoszenia porażek oraz podnoszenia się po nich. Tylko możliwość „treningu” wykształci umiejętność przepracowywania życiowych niepowodzeń.

Pozwól dziecku martwić się

Reklama

„Nie martw się” – to częsta odpowiedź rodzica na obawy dziecka. Umiejętność radzenia sobie z niepokojem i zmartwieniem to jednak kluczowe komponenty odporności psychicznej. Taryn Marie Stejskal poleca „sesje martwienia się”, które polegają na wyznaczanu dziecku krótkiego czasu na „mielenie” problemu, które może być wzmocnione zapisywaniem swoich największych lęków.

Najlepszy i najgorszy scenariusz

Gdy twoje dziecko zamartwia się z jakiegoś powodu zapytaj je – jaki jest najgorszy obrót wydarzeń, jaki może zrealizować się w następstwie martwiącej sytuacji? A jaki najlepszy? Pierwsze pytanie pokazuje często, że powody do zmartwienia nie są duże. Drugi, że sytuacja może się ułożyć pomyślnie.

Dowartościowanie indywidualnego rozwoju

Kolejnym sposobem na psychiczne wzmocnienie dziecka jest dewaluacja zewnętrznych źródeł dowartościowywania się. Warto namawiać dziecko do oceniania siebie według własnych, a nie cudzych standardów. Dziecko powinno porównywać się do siebie z przeszłości, a nie innych.

Koncentracja na procesie, a nie wyniku

Koncentracja na rezultacie może wiele dzieci zniechęcać do wysiłku i podejmowania ryzyka, jeśli napotykają na trudności. Na rezultat działań ma wpływ wiele zewnętrznych czynników, co może wywoływać w dziecku frustrację. Zwróć uwagę dziecka na czynione postępy, proces nauki i radość czerpaną z niej.