Niemal jedna czwarta osób, które pożyczyły pieniądze lub pokryły grupowy wydatek z oczekiwaniem na zwrot, twierdzi, że takie działanie negatywnie wpłynęło na ich relację z drugą stroną, wynika z badania na temat tabu finansowych Bankrate z 2024 r. – podaje CNBC.
Pożyczone pieniądze rodzinie lub przyjacielowi często okazują się darowizną. Aby więc nasze dobre serce nie popsuło relacji z drugą stroną i jednoczenie nie pchnęło na samych w kłopoty finansowe trzeba ustalić pewne granice i jasno je zakomunikować.
Po pierwsze „zdecyduj, czy możesz sobie pozwolić na danie im pieniędzy, a jeśli nie, możesz nie być w stanie pomóc” — mówi Aja Evans, certyfikowana terapeutka specjalizująca się w terapii finansowej, w rozmowie z CNBC Make It. „Nie możesz potencjalnie zatopić własnego okrętu, aby ratować kogoś innego”.
Ważne jest, aby pamiętać, że nikt nie zna twoich sytuacji finansowej lepiej niż ty sam, mówi Evans. „To, że masz pieniądze na koncie, nie oznacza, że możesz je dać”, mówi. „Zwłaszcza jeśli wiesz, że czekają cię inne wydatki”.
Oto przykład zdrowej granicy, którą możesz ustalić, gdy zostaniesz poproszony o pożyczenie pieniędzy i jak poradzić sobie z potencjalnym poczuciem winy, które może pojawić się, gdy powiesz „nie”.
Pożycz tyle, na ile możesz sobie pozwolić
Bezpośrednie powiedzenie „nie”, gdy przyjaciel lub członek rodziny prosi o pieniądze, może być trudne, szczególnie jeśli pożyczałeś im pieniądze w przeszłości. Dlatego dobrze jest zacząć od małych kwot, mówi Aja Evans, certyfikowana terapeutka specjalizująca się w terapii finansowej, w rozmowie z CNBC Make It.
Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest pożyczenie kwoty, na którą cię stać, nawet jeśli jest to mniej niż kwota, o którą prosi druga strona.
Niekoniecznie musisz tłumaczyć, dlaczego nie możesz dać całej kwoty, jednak ważne jest, aby uświadomić sobie, że masz inne zobowiązania finansowe, którymi zarządzasz, mówi Evans.
„To zdrowa granica, ponieważ chociaż możesz nie być w stanie dać im wszystkiego, czego chcą, dajesz to, co możesz, nie zatapiając własnego statku” — mówi.
Można czuć się winnym
Po odmowie pożyczenia pieniędzy przyjacielowi lub członkowi rodziny często możesz mieć poczucie winny, nawet jeśli jesteś dumny z siebie za ustalenie granicy, mówi Evans.
Aby poradzić sobie z poczuciem winy, może być pomocne spisanie swoich granic finansowych i powodów, dla których je ustalasz.
Co jeżeli ulegniesz i pożyczysz kwotę, która nadwyręży twoje własne finanse
Jeżeli wyznaczenie granic nie idzie Ci najlepiej możesz ulec prośbie o pieniądze, zwłaszcza jeśli jest to bliski członek rodziny, np. rodzic lub rodzeństwo. Kiedy tak się stanie, pomocne może być stworzenie listy strategii, które pomogą ci poczuć się lepiej — mówi Evans. „Lista jest nieskończona. Wybierz się na przejażdżkę rowerem, ugotuj coś, podlej rośliny” — mówi. „Dobrze jest mieć coś, o czym wiesz, że pomoże ci zmniejszyć stres po potencjalnej konfrontacji” - mówi Evans.
Jak prowadzić rozmowę z dłużnikiem?
Taka rozmowa może okazać się bardzo trudna, ale dla czystości relacji warto ją przeprowadzić. Przede wszystkim nie należy się tłumaczyć, aby zdjąć z siebie etykietkę „sknery”, że chcemy odzyskać coś, co przecież należy do nas. Należy jednak trzymać się kilku zasad.
- Rozmowa na temat zwrotu pożyczki nie powinna odbywać się przy świadkach, ponieważ mogłoby to być krępujące dla dłużnika.
- Przypomnij o pożyczce oraz przekroczonym terminie spłaty. Uprzejmie, chociaż stanowczo, poprośmy o zwrot.
- Podajmy konkretny nowy termin spłaty.
- Jeśli w nowym terminie dłużnik nie spłaci zadłużenia, to przy ponownej prośbie o pożyczkę konsekwentne powiedzenie „nie”, przyjdzie nam już bez żadnych dylematów i wyrzutów sumienia.