IBM otrzymał najwięcej patentów jeśli chodzi o uczenie maszynowe i komputery kwantowe, podczas gdy Ford Motor był najbardziej aktywny w obszarze nawigacji pojazdów i systemów kontroli – wynika z analizy Fairview Research’s IFI Claims Patent Services.

Amerykański urząd patentowy w ubiegłym roku przyznał 352 013 patentów. To o 1 proc. mniej niż w 2019 roku, co można tłumaczyć wybuchem pandemii koronawirusa – komentuje Mike Baycroft, dyrektor wykonawczy IFI Claims.

Reklama

Amerykański IBM jest na pierwszym miejscu już 28. rok z rzędu, z wynikiem 9130 przyznanych patentów. Drugie miejsce zajmuje koreański Samsung Electronics z 6415 patentami w ubiegłym roku. Trzecia pozycja przypadła Canonowi z 3225 patentami w 2020 roku.

Podmioty, którym amerykański urząd patentowy przyznał najwięcej patentów w 2020 roku. Źródło: Fairview Research’s IFI Claims Patent Services. / Inne

Wśród najszybciej rozwijających się technologii, IBM zajął pierwsze miejsce jeśli chodzi o komputery kwantowe, uczenie maszynowe oraz systemy komputerowe wykorzystujące sieci neuronowe, które imitują sposób pracy ludzkiego mózgu. Należący do Alphabet Google oraz Microsoft znalazły się w pierwszej piątce jeśli chodzi o te technologie.

„Skupiamy się na obszarach, które pozwolą nam utrzymać pozycję lidera w przyszłości – komentuje Kataryn Guarini, dyrektor operacyjna IBM Research. „Uważamy, że chmura, sztuczna inteligencja i komputery kwantowe to swoista triada technologiczna w branży IT” – dodaje. I wyjaśnia: „Naszą intencją nigdy nie było zastąpienie człowieka. Mamy nadzieję i taka jest nasza intencja, że te technologie pozwolą nam zwiększyć wydajność i produktywność”.