Paszport ZEA przewodzi w rankingu „Nomad Passport Index 2023”, który powstał z uwzględnieniem kilku czynników, takich jak możliwość podróżowania bez posiadania wizy, postrzeganie danego kraju, możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa czy przestrzeganie praw człowieka w danym państwie (zdecydowanie największą wagę nadaje pierwszemu z czynników). Zjednoczone Emiraty Arabskie zawdzięczają swoją pozycję temu, że ich paszport oferuje możliwość bezwizowego podróżowania do aż 181 krajów. W przypadku uzupełniających podium Luksemburga i Szwajcarii to 174. Postęp, w jakim ZEA otwierają się na świat jest zdumiewający; w ciągu ostatniej dekady dodały do swojego „portfolio” aż 106 krajów, do których można podróżować z ich paszportem bez wizy.

W czołówce zestawienia są także Irlandia, Portugalia, Niemcy oraz Czechy. Wysoko uplasowały się również Nowa Zelandia, Holandia i kraje skandynawskie. W rankingu dominują europejskie państwa. W pierwszej dwudziestce jest aż 18 krajów ze Starego Kontynentu.

Coraz więcej ludzi decyduje się na emigrację do innego kraju. Często są to emeryci, którzy szukają miejsca do życia, które zagwarantuje im dobrą opiekę medyczną oraz „wolność”. Niezwykle popularnym kierunkiem jest Portugalia. Sporym uznaniem cieszy się także Meksyk. Jednym z powodów jest stosunkowo luźna polityka antycovidowa, która dla niektórych osób jest wielkim atutem.