Urzędnicy odpowiedzialni za turystykę Ulko-Tammio, jednej z kilku wysp Parku Narodowego Wschodniej Zatoki Fińskiej, chcą, aby stała się ona pierwszą na świecie turystyczną strefą wolną od urządzeń mobilnych i zachęcają odwiedzających do „wyłączenia inteligentnych urządzeń i prawdziwego korzystania z uroków wysp” – powiedział Mats Selin, ekspert Visit Kotka-Hamina.

To samo zdanie podziela firma Parks & Wildlife Finland, która zarządza dziewiczym środowiskiem i dziką przyrodą wyspy. „Zachęcamy odwiedzających do dobrowolnego odłożenia telefonów i skupienia się na naturze, a nie na urządzeniach” – powiedział Joel Heino, kierownik ds. rekreacji na świeżym powietrzu.

Wolne od telefonów wakacje

Reklama

Wolne od cyfryzacji wakacje w tropikalnym miejscu to obecnie nowy trend w turystyce, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Z tego typu wakacji korzystają nawet dyrektorzy korporacji, a opcje cyfrowej detoksykacji są dostępne od dawna. Taki sposób wypoczynku nie jest jednak normą dla branży, która by przyciąga odwiedzających z pomocą influencerów z dużymi zasięgami i zapierających dech w piersiach wizualizacji w mediach społecznościowych.

Zgodnie z badaniem nastrojów amerykańskich turystów z czerwca 2023 r. przeprowadzonym przez Destination Analysts, około 63 proc. pokolenia milenialsów i młodszych osób twierdzi, że korzystało z co najmniej jednej platformy społecznościowej do planowania podróży w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Finlandia nie jest pierwsza

Na przestrzeni lat próby nakłonienia konsumentów do porzucenia telefonów nasiliły się, szczególnie w branży rozrywkowej.

Twórca tanecznej muzyki elektroniczne Lane 8, słynie z "koncertów bez telefonu", a jego występy na żywo przyciągają tłumy. Dave Chappelle i Alicia Keys byli jednymi z pierwszych, którzy z pomocą etui Yondr zakazali używania telefonów podczas swoich występów. Począwszy od 2015 r. na ich koncertach fani muszą wkładać swoje iPhone'y do szaro-zielonego etui, które można otworzyć dopiero po wyjściu z koncertu.

Zamykane etui na telefony Yondr jest obecnie używane w wybranych sądach, teatrach, restauracjach i szkołach w USA, które chcą ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych.

W styczniu 2023 r. Thermae Bath Spa zlokalizowane w mieście Bath w Anglii, ogłosiło, że staje się strefą wolną od urządzeń mobilnych i będzie współpracować z Yondr.

Publiczne spa termalne zauwazyło w komunikacie, że telefony są „regularnym źródłem irytacji” dla gości, a także „problemem dla pracowników, którzy muszą odzyskiwać z dna basenu upuszczone telefony”.

Na fińskiej wyspie Ulko-Tammio etui Yondr nie będzie wykorzystywane. Jednak wśród coraz większej liczby dowodów na to, że media społecznościowe uzależniają i mogą upośledzać zdrowie psychiczne, być może więcej turystów będzie gotowych przychylić się do sugestii urzędników wyspy i porzucić telefony na świeżym powietrzu.