Autorzy zestawienia przeanalizowali takie czynniki, jak przestępczość, jakość opieki zdrowotnej, poziom infrastruktury, ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych, bezpieczeństwo w tym również bezpieczeństwo cyfrowe. Każdy parametr był oceniany w skali od 0 do 100, a najbezpieczniejsze miasta otrzymały najniższe noty.
Zwycięzca jest tylko jeden: Singapur
Po przeanalizowaniu walorów 60 miast na całym świecie Singapur okazał się najbezpieczniejszym miastem z sumą punktów wynoszących okrągłe 0. Twórcy rankingu uznali bowiem, że to miasto z Azji Południowo-Wschodniej charakteryzuje się najniższym ryzykiem wystąpienia klęsk żywiołowych, a także drugim najniższym ryzykiem dla zdrowia i infrastruktury.
W kwestii bezpieczeństwa cyfrowego, czyli możliwość swobodnego korzystania z Internetu bez obawy o naruszenie prywatności czy cyberatak Singapur znalazł się na drugim miejscu wśród badanych miast. Japonia i Australia to jedyne kraje, z których dwa miasta znalazły się na liście 10 najlepszych.
Lista najlepszych miast dla turystów
Poniżej lista 10 najbezpieczniejszych miast na świecie:
Singapur
Tokio, Japonia
Toronto, Kanada
Sydney, Australia
Zurych, Szwajcaria
Kopenhaga, Dania
Seul, Korea Południowa
Osaka, Japonia
Melbourne, Australia
Amsterdam, Holandia
Najmniej przyjazne miasto świata
Tylko jedno miasto otrzymało 100 punktów: to Caracas w Wenezueli. Pobyt w tym mieście niesie ze sobą największe ryzyko dla bezpieczeństwa zdrowotnego wśród badanych miast. Składają się na to niski poziom i jakość usług opieki zdrowotnej i infrastruktury, a także wysoki wskaźnik przestępczości. Departament Stanu USA wydał najwyższy poziom, 4 poziom ostrzeżenia.
„Nie podróżuj do Wenezueli z powodu przestępczości, niepokojów społecznych, porwań i arbitralnego egzekwowania lokalnych praw. Rozważ podróż z powodu niesłusznych zatrzymań, terroryzmu i złej infrastruktury zdrowotnej”, czytamy na stronie internetowa Departamentu Stanu.