Indie są znane z tego, że dla przybysza z Europy lub USA, przyzwyczajonego do twardych zasad poruszeni się po drogach, ruch drogowy w Indiach to prawdziwy chaos. Badanie opublikowane w październiku potwierdziło tę opinię, pokazując, że kierowcy z innych państw najbardziej obawiają się wsiadania za kierownicę właśnie w Indiach. Kraj ten ze średnim wynikiem 7,15 na 10 pkt. znajduje się na szczycie listy 49 państw z najbardziej stresującym ruchem drogowym na świecie – podaje CNBC.
Obszary metropolitalne trzech indyjskich miast — Bengaluru, Mumbaju i Pune — znajdują się w pierwszej dziesiątce indeksu TomTom Traffic Index na rok 2023, który analizuje poziom korków i prędkość w godzinach szczytu w miastach na całym świecie – przypomina CNBC.
Co badał Scrap Car Comparison?
Badanie Scrap Car Comparison nie opiera się na informacjach statystycznych, takich jak bezpieczeństwo na drogach czy liczba ofiar śmiertelnych, ale na postrzeganiu możliwości jazdy wśród osób spoza regionu.
Wynik „1” oznaczał całkowity brak nerwowości, podczas gdy „10” oznaczało „skrajną nerwowość”. W nadaniu wzięło udział 2000 kierowców z 10 krajów: Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.
Europa ostoją spokoju
Wśród państw Europejskich najwyżej, na 12. miejscu, znalazła się Turcja, a na 14. miejscu Węgry ex aequo z Chile.
Kierowcy wskazali, że najbardziej komfortowo czują się za kierownicą w Holandii, która otrzymała wynik 4,41. Holandia jest znana z dobrze utrzymanych i wyraźnie oznakowanych dróg, dzięki czemu nawigacja jest stosunkowo łatwa dla odwiedzających. Kolejne kraje z najniższym wskaźnikiem stresu to Szwajcaria, Austria i Australia.
Co najbardziej przeraża kierowców?
Jak pokazuje badanie Scrap Car Comparison dla kierowców najbardziej przerażającym czynnikiem w jeździe za granicą jest jazda po przeciwnej stronie drogi niż w ich ojczystym kraju. Większość świata jeździ po prawej stronie, podczas gdy ruch lewostronny obowiązuje w Wielkiej Brytanii i wielu byłych koloniach Imperium Brytyjskiego, w tym w Indiach, Australii, RPA i Singapurze. Jazdę po przeciwnej stronie drogi wskazało 56,2 proc. respondentów.
Drugim najbardziej stresującym czynnikiem była niebezpieczna jazda innych użytkowników drogi 55,9 proc. Ponad połowa respondentów 52,7 proc. wskazała też na przypadkowe łamanie przepisów ruchu drogowego.
Wysoko znalazły się też jazda po nieznanych drogach 48,1 proc. i niezrozumienie znaków drogowych 43,1 proc.