Jak pokazują badania z 2016 roku niedobór snu w dniu przejścia na czas letni powoduje wzrost liczby wypadków, w tym śmiertelnych wypadków drogowych. Tymczasem zwolennicy zachwalają oszczędność energii wieczorami płynącą z pozornie dłuższego dnia wiosną. Jednak współczesne badania wykazały, że tak się nie dzieje. Dodatkowe korzyści płynące z przesunięcia światła dziennego między wiosennymi wieczorami a jesiennymi porankami mogą być odczuwalne tylko w krajach o małym nasłonecznieniu, czyli na północnych szerokościach geograficznych.

Polskie wchody i zachody słońca

Dodatkowe światło dzienne na wieczorne zajęcia na świeżym powietrzu wiosną i latem, a także na poranne dojazdy do pracy zimą może być nadal postrzegane jako zaleta, ale czy zawsze? Przyjęcie na stałe czasu letniego w przypadku Polski oznaczałoby to, że zimą na wschodzie słońce pojawiałoby się nad horyzontem o 30 -40 minut wcześniej niż na zachodzie: 01 stycznia tego roku słońce w Lublinie „wstało” o 07:34, a w Szczecinie o 08:18. Natomiast oficjalnie słońce zaszło w Lublinie o 15:32, a w Szczecinie o 15:53.

Reklama

W USA już zmienili

Obecnie mniej niż 40 procent krajów na świecie stosuje zmiany czasu. Jak dotąd stały czas standardowy, zwany również zimowy jest przestrzegany tylko w dwóch stanach USA: większości Arizony i na Hawajach. Na pozostałym obszarze Stanów Zjednoczonych ustawiono na zegarach czas letni w ten weekend.

Odmienną decyzję podjął Meksyk, w którym po raz pierwszy pominięto zmianę czasu i utrzymano stały czas zimowy. Jednak niektóre regiony przy granicy z USA, a także północna część Baja California pozostały przy czasie letnim. Podobnie zrobiły kanadyjskie prowincje Saskatchewan i Yukon (z pewnymi małymi wyjątkami) i także przyjęły na stałe czas letni na swoich terytoriach.

Europa jeszcze czeka

Wszystkie kraje Unii Europejskiej i wiele krajów niebędących jej członkami nadal dokonuje zmiany dwa razy w roku. Najbliższa zaplanowana jest na ostatni weekend bieżącego. Wówczas w nocy z 25 na 26 marca o 02.00 przesuniemy wskazówki zegara o godzinę do przodu, na 03.00.

Poza Europą i Stanami Zjednoczonymi/Kanadą przestawianie zegarów jest również praktykowane w Paragwaju, Chile, na Kubie, Haiti, Lewant, Nowa Zelandia i część Australii. Egipt ponownie wprowadza czas letni 28 kwietnia w celu oszczędzania energii