Bank Gospodarstwa Krajowego od połowy marca nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie w ramach Mieszkania dla Młodych wypłacane w tym roku, gdyż pula środków wyczerpała się. Program nadal jednak cieszy się sporą popularnością, a to dzięki elastyczności deweloperów, którzy dostosowują swoją ofertę do oczekiwań kupujących, także pod względem harmonogramu płatności za lokal, w większości miast na rynku pierwotnym bez problemu znajdziemy nieruchomości do kupienia w programie. Gorzej jest z rynkiem wtórnym, bo tutaj trzeba liczyć na przychylność sprzedającego, który zgodzi się na przyjęcie części zapłaty w przyszłości.

>>> Czytaj też: Szykuje się mieszkaniowy boom. Nowy program rządu zmusi deweloperów do obniżek cen?

Z przeanalizowanych przez Home Brokera danych opublikowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że kwota wniosków w ujęciu netto w maju wyniosła 52 mln zł. Co ciekawe, analiza statystyk pokazuje, że część wniosków została przesunięta z 2016 na 2017 rok. Wynika to z faktu, że przez miesiąc o ponad 18 mln zł spadła kwota środków zablokowanych na 2016 rok. Prawdopodobnie wnioski zostały wycofane i złożone już na 2017 rok.

Jak dotąd (Mieszkanie dla Młodych działa od początku 2014 roku) do BGK trafiły wnioski o dopłaty na łączną kwotę 1,67 mld zł. Pieniędzy na ten rok już nie ma, a puli przyszłorocznej zarezerwowano dotąd prawie 230 mln zł, co stanowi 30,8 proc. całości. Warto jednak przypomnieć, że zgodnie z zapisami ustawy, przed rozpoczęciem danego roku wykorzystana może być tylko połowa środków na niego przeznaczonych, zatem w tym roku do dyspozycji beneficjentów MdM jest jeszcze tylko 143,3 mln zł, co wystarczy na nie więcej niż dwa-trzy miesiące. To oznacza, że w wakacje nadejdzie moment, w którym do BGK będzie można wnioskować o dopłaty tylko z puli na 2018 rok i dopiero od 1 stycznia 2017 r. do gry wrócą pieniądze na przyszły rok.

>>> Czytaj też: Własne M4 za niecałe 1500 zł miesięcznie. Zobacz najnowszy raport z rynku nieruchomości

Chętni na kredyt z dopłatą w ramach MdM mogą składać wnioski w 14 bankach, wśród których są m.in. PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Bank Millennium, Deutsche Bank Polska i Bank Zachodni WBK. Uzyskać dofinansowanie mogą osoby do 35 roku życia kupujące na kredyt swoje pierwsze mieszkanie, które powinno spełniać warunek cenowy (limity ceny metra kwadratowego dla każdej lokalizacji) i powierzchniowy. Łatwiej mają rodziny wielodzietne, których nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogą kupić większą nieruchomość i otrzymać znacznie wyższą dopłatę.

Autor: Marcin Krasoń, Home Broker