Program Bezpieczny Kredyt 2 proc.
W świadomości polskich kredytobiorców od dawna utrwalił się pogląd, że jeżeli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, musisz mieć zgromadzony wkład własny w wysokości co najmniej 10 proc. wartości wymarzonego M. Taki wymóg dotyczący oferty banków komercyjnych i obowiązuje od 2015 r.
Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. (BK 2 proc.) odmienił los wielu mniej zamożnych kredytobiorców, którzy z decyzją o zakupie pierwszego mieszkania musieliby zaczekać do czasu zebrania kapitału.
Rynek pierwotny przeanalizował jak zmienia się wartość wskaźnika LTV dla nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych. Z analizy wynika, że kredyt z niskim wkładem własnym są dostępne na rynku.
Co to jest wskaźnik LTV
Wskaźnik LTV wyraża procentowy stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości stanowiącej jego zabezpieczenie. Mówiąc bardziej obrazowo, wskaźnik LTV pokazuje, jaką część wartości nieruchomości pokrywa kredyt.
Wkład własny w programie BK 2 proc.
Kredyty z programu BK 2 proc. mogły cechować się w chwili udzielenia wskaźnikiem LTV wyższym niż 90 proc., podczas gdy wkład własny był mniejszy niż wspomniane wcześniej wymagane 10 proc. Wniosek o kredyt mieszkaniowy w rządowym programie mogły składać nawet osoby nieposiadające żadnego wkładu własnego. W takim wypadku własne oszczędności kredytobiorcy zastępowała specjalna gwarancja od BGK.
Gwarancja BGK wkładu własnego w innych kredytach
Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. nie jest jedynym rządowym programem, w którym funkcjonuje mechanizm związany z rządową gwarancją. Takie rozwiązanie obecne jest też np. w ramach programu Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.
Skutki działania „rodzinnego kredytu” dotyczące udziału nowych kredytów mieszkaniowych ze wskaźnikiem LTV ponad 90 proc. widać na wykresie przygotowanym przez portal RynekPierwotny.pl. Mowa o okresie poprzedzającym uruchomienie programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.
Program BK 2 proc. przywrócił kredyty z niskim wkładem własnym
Jak zauważa portal, to przede wszystkim program BK 2 proc. jest odpowiedzialny za chwilowe przywrócenie na rynek nowych kredytów mieszkaniowych z wkładem własnym poniżej 10 proc. wartości nieruchomości.
Pod koniec minionego roku, udział „hipotek” z niskim wkładem własnym (czyli poniżej 10 proc.) w całej sprzedaży banków zbliżył się do 20 proc.. Wiele z tych kredytów udzielono jeszcze w I kw. 2024 r. Później, gdy rządowa pula pomocy wyczerpała się, sytuacja zaczęła się odwracać. W kwietniu banki udzielały już ostatnich preferencyjnych kredytów.
W ocenie portalu, jeżeli program Kredyt na Start zostanie wprowadzony w proponowanej formie, to „hipoteki” z bardzo niskim wkładem (do 10 proc.) znów się pojawią na rynku.