"W dniu 24 stycznia 2022 r. spółka zależna Polski Holding Nieruchomości S.A. - PHN SPV 1 PHN K oraz Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. zawarły umowę najmu. Przedmiotem umowy jest długoterminowy wynajem całości powierzchni w kompleksie SKYSAWA należącym do grupy kapitałowej PHN, położonym w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 36. Przekazanie przedmiotu najmu planowane jest na IV kwartał 2022 r." - poinformował zarząd spółki Polski Holding Nieruchomości S.A. PKO Bank Polski zagwarantował sobie prawo pierwokupu.

Jak tłumaczy bank w przesłanym komunikacie prasowym, decyzja o zmianie siedziby centrali była w dużej mierze podyktowana centralizacją zadań i dalszą transformacją banku. Do nowej siedziby przeniosą się pracownicy centrali banku i spółek z grupy kapitałowej z kilku warszawskich lokalizacji.

Reklama

- Nasza strategia zakłada m.in. optymalizację powierzchni i dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb zarówno pracowników, jak i klientów. Dążymy także do większego skupienia jednostek centrali i spółek Grupy, które zlokalizowane są dzisiaj w różnych częściach Warszawy. Poszukiwania nowych przestrzeni biurowych dla banku trwają już od kilku lat. Pandemia, która wpłynęła na zmianę sposobu świadczenia pracy i wzrost znaczenia modelu hybrydowego, dodatkowo przyśpieszyła ten proces. Ważnym argumentem przemawiającym za dostosowaniem przestrzeni biurowych jest także postępująca centralizacja zadań oraz transformacja, którą bank będzie kontynuował w kolejnych latach – mówi cytowany w komunikacie Wojciech Iwanicki, wiceprezes zarządu PKO BP.

Budynek SKYSAWA przy ulicy Świętokrzyskiej 36 znajduje się w samym centrum Warszawy. To jeden z pierwszych budynków w Polsce, który jest połączony bezpośrednim przejściem podziemnym ze stacją metra Rondo ONZ, bez konieczności wychodzenia z budynku na ulicę. Inwestycja otrzymała też ekologiczny certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie Outstanding. Przed II wojną światową, w latach 1922-23, na rogu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej istniał jeden z gmachów centrali PKO.

W nowym biurowcu obowiązywać będzie model pracy hybrydowej, który z powodzeniem funkcjonuje obecnie w banku. Do nowej siedziby przeniosą się pracownicy centrali banku z kilku warszawskich lokalizacji, a także z: PKO Leasing, PKO TFI, PKO Ubezpieczenia, PKO PTE oraz PKO Banku Hipotecznego. PKO Bank Polski będzie jedynym najemcą budynku o powierzchni ok. 34,5 tys. m kw., który składa się z dwóch części. Wyższa – wieża – ma 155 m wysokości i 40 kondygnacji naziemnych. Niższa - 9 kondygnacji naziemnych.

Skysawa, nowa siedziba PKO BP / Materiały prasowe