„W przypadku wprowadzenia globalnego podatku minimalnego na Węgrzech zniknęłyby dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Nie możemy sobie na to pozwolić” – podkreślił Orban dodając, że kwestia podatków należy do kompetencji krajowych.

„Każdy kraj musi sam zdecydować o własnym systemie podatkowym. Wyborcy lubią demokrację właśnie dlatego, że decydują o dojściu do władzy rządu z określoną polityką podatkową” – powiedział premier Węgier. „Gdybyśmy z tego zrezygnowali, zrezygnowalibyśmy również z prawa narodu węgierskiego do określania zasadniczego elementu węgierskiej polityki gospodarczej, a mianowicie polityki podatkowej” – dodał.

Wprowadzenie globalnego podatku minimalnego dla międzynarodowych korporacji na poziomie 15 proc. jest jednym z dwóch filarów, na którym ma opierać się reforma międzynarodowego systemu podatkowego, którą w październiku 2021 roku poparło niemal 140 krajów.

Reklama

Węgry blokują przyjęcie podatku na poziomie UE, spotykając się z międzynarodową krytyką. W lipcu resort skarbu (finansów) USA poinformował o wypowiedzeniu umowy podatkowej z Węgrami z 1979 roku w związku z blokowaniem przez Budapeszt wdrożenia nowego globalnego podatku, za którym opowiada się administracja prezydenta Joe Bidena.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)