Porozumienie zawarte w przygranicznej miejscowości Albita, na wschodzie Rumunii, jak przekazał minster spraw wewnętrznych tego kraju Lucian Bode, służy zwiększeniu przepustowości przejść granicznych i ochrony obu państw przed zjawiskiem przemytu i terroryzmu.

Pilotażowy projekt będzie wdrażany na przejściu Leuseni-Albita

Dodał, że pilotażowy projekt będzie wdrażany na przejściu Leuseni-Albita, na które przypada 40 proc. ruchu granicznego pomiędzy Mołdawią a Rumunią.

Reklama

“Od teraz na tym przejściu nie będzie już dwóch kontroli granicznych, ale jedna, prowadzona przez wspólny mołdawsko-rumuński zespół celników” - powiedział Bode przypominając, że wskutek wojny na Ukrainie liczba przekroczeń granicy mołdawsko-rumuńskiej wzrosła od chwili agresji Rosji z 5 mln do 9,6 mln.

Nowy projekt, jak podał rumuński minister, będzie wdrażany niebawem również na innych przejściach, m.in. Leova-Bumbata.

“Czekamy na wnioski z pracy pierwszego wspólnego zespołu. Zostanie ona oceniona za sześć miesięcy” - powiedział minister Bode.

Obecna podczas uroczystości zawarcia umowy mołdawska minister spraw wewnętrznych Ana Revenco poinformowała, że nowy projekt będzie wdrażany we współpracy z urzędnikami unijnej agencji Frontex.