Vaishnaw dodał, że branża chipów jest bardzo złożonym rynkiem, a globalne łańcuchy dostaw są obecnie niezwykle złożone. W tym samy programie Vaishnaw wyraził też nadzieję, że w ciągu najbliższych pięciu lat Indie znajdą się w pierwszej piątce krajów produkujących najwięcej półprzewodników na świecie.

CNBC podał, że według firmy TrendForce zajmującej się badaniem rynku, największy udział w mocach produkcyjnych w zakresie odlewnictwa półprzewodników na świecie (około 46 proc.), posiada Tajwan, za którym plasuję się: Chiny (z udziałem na poziomie 26 proc.), Korea Południowa (12 proc.), Stany Zjednoczone (6 proc.) i Japonia (2 proc.).

Indie to zaufany partner

W ocenie indyjskiego ministra znaczenie Indii na rynku mikroprocesorów będzie rosło, ponieważ coraz więcej firm będzie chciało zmniejszyć swoją zależność od Chin, drugiego największego producenta półprzewodników. Ponadto napięcia między USA a Państwem Środka nie wykazują oznak szybkiego złagodzenia.

Reklama

Vaishnaw powiedział, że Indie postrzegają siebie jako zaufanego partnera w łańcuchu wartości dla producentów urządzeń elektronicznych, elektroniki przemysłowej i obronnej, elektroniki mocy.

„Niektórzy nazywają to - friendshoringiem”, czyli tworzeniem sieci produkcji oraz dostaw między współpracującymi państwami. „Ja nazywam to siecią wsparcia i zaufania, ponieważ w Indiach cieszą się na świecie zaufaniem” – powiedział Vaishnaw.

Zagraniczne inwestycje w Indiach

Jak podał CNBC, w czwartek amerykański gigant chipów Qualcomm otworzył nowe centrum projektowe w Chennai. Obiekt skupi się na projektowaniu technologii bezprzewodowych i utworzy 1600 miejsc pracy w kraju.

W zeszłym tygodniu premier Narendra Modi zainaugurował trzy fabryki półprzewodników. Jedna z tych fabryk to wspólne przedsięwzięcie Tata Electronics i tajwańskiej firmy Powerchip Semiconductor Manufacturing Corp. Prezes PSMC Frank Huang powiedział „Economic Times”, że celem jest stworzenie pierwszego w Indiach chipa półprzewodnikowego do 2026 r.

Dostawca Apple, firma Foxconn, znana jako Hon Hai Precision Industry, ogłosiła w listopadzie, że planuje zainwestować w Indiach ponad 1,5 miliarda dolarów.

„Na całym świecie wszystkie firmy postrzegają Indie jako naturalne miejsce docelowe dla kolejnej decyzji inwestycyjnej” – stwierdził Vaishnaw, potwierdzając niedawne doniesienia, że rząd analizuje propozycje dotyczące półprzewodników o łącznej wartości 21 miliardów dolarów.