Według rankingu UBS w 2023 r. bogactwo w Turcji na osobę rosło najszybciej na świecie w tempie 157 proc. To może być dość zaskakujące, biorąc pod uwagę wysoki poziom inflacji, z którym Turcja zmaga się od dawna – zauważa CNBC.
„Turcja wyróżnia się oszałamiającym wzrostem bogactwa na osobę dorosłą wynoszącym ponad 157 proc. w latach 2022–2023, pozostawiając wszystkie inne kraje daleko w tyle” – napisał szwajcarski bank UBS w swoim raporcie Global Wealth Report 2024.
Pod względem średniego wzrostu zamożności na osobę dorosłą, tempo wzrostu zamożności kolejnych państw jest znacznie niższe. Dwa kolejne państwa w zestawieniu - Rosja i Katar – odnotowały wzrost na poziomie prawie 20 proc., czyli blisko 8 razy mniejszy. Kolejna w rankingu Republika Południowej Afryki bogaciła się w tempie nieco ponad 16 proc.
Inflacja podwyższa wartość nieruchomości
CNBC zauważa, że inflacja w Turcji sięga prawie 72 proc., co dla 85 milionów mieszkańców kraju oznacza dramatyczny spadek siły nabywczej w ciągu ostatnich kilku lat. Słabnie też turecka waluta. W stosunku do dolara turecka lira straciła prawie 83 proc. wartości w ciągu ostatnich pięciu lat.
Skąd wiec bierze się ten oszałamiający wzrost zamożności na osobę w Turcji? Analitycy UBS tłumaczą, że w przypadku Turków, którzy posiadają aktywa takie jak domy, bogactwo wzrosło, ponieważ wysoka inflacja podnosi wartość ich nieruchomości.
Inflacja sprzyja wzrostowi bogactwa?
"W pewnym sensie wysoka inflacja pomaga również wyjaśnić, dlaczego bogactwo wzrosło znacznie bardziej w przeliczeniu na walutę lokalną niż w innych krajach" – powiedział CNBC ekonomista Samuel Adams z UBS Global Wealth Management, dodając, że bogactwo mierzy się w wartościach nominalnych.
„Jeśli inflacja jest bardzo wysoka, to zwykle dzieje się tak, że ceny domów mają tendencję do wzrostu zgodnie z inflacją, jeśli nie nawet szybciej” – stwierdził Adams. „Zatem ci ludzie, którzy mają dom lub akcje, które również radzą sobie dość dobrze w tych środowiskach, zwykle zauważają, że ich majątek gromadzi się nieco szybciej - dodał.
Efekt waluty
Jak zauważa CNBC, w raporcie zwrócono także uwagę na „efekt walutowy”, który w największym stopniu wpływa na wzrost bogactwa. Dane dotyczące wzrostu majątku w walucie lokalnej często znacznie różnią się od danych wyrażonych w dolarach. Szacunki UBS przedstawione w raporcie pokazują, że po przeliczeniu na dolary amerykańskie wzrost Turcji wynosi ponad 63 proc., podczas gdy w przypadku liry tureckiej jest to prawie 158 proc.