Nowe żądania pojawiły się w czasie, gdy USA rozważają skierowanie się w stronę irańskiej ropy po nałożeniu embarga na Rosję za inwazję na Ukrainę. W tym celu umowa nuklearna musiałaby jednak wrócić na stół.

Rosja, jedna ze stron umowy, zagroziła wykolejeniem wysiłków na rzecz wznowienia porozumienia, które ograniczyło działalność nuklearną Teheranu w zamian za zniesienie sankcji międzynarodowych.

Żądania Moskwy, które nazwano „nieistotnymi”, dotyczyły gwarancji od Waszyngtonu, że zachodnie sankcje związane z inwazją na Ukrainę nie wpłyną na jego współpracę handlową i wojskową z Teheranem.

Jak zmieniały się zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie?

Reklama

Po zniesieniu limitu 300 kg irańskich zapasów uranu, który uzgodniono w umowie JCPOA w 2018 r., Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała o znacznym wzroście zapasów materiałów jądrowych w Iranie. Mimo że Teheran zapewniał, że jego program nuklearny służył celom czysto pokojowym, poziomy wzbogaconego uranu są obecnie prawie dziesięciokrotnie wyższe niż limit uzgodniony we Wspólnym Kompleksowym Planie Działania z 2015 roku.

MAEA skrytykowała ostatnio również irańskie wyjaśnienia dotyczące materiałów jądrowych przechowywanych w niezgłoszonym miejscu, twierdząc, że nie są one wiarygodne. Zgodnie z postanowieniami JCPOA, Iranowi pozwolono wyprodukować 300 kg wzbogaconego uranu w związku UF6 przez okres 15 lat.

Według danych MAEA opublikowanych przez Bloomberg, nisko wzbogacone zapasy uranu drastycznie spadły po uzgodnieniu umowy, spadając z 8300 kg do 200 kg. W połowie 2017 roku ilość ta spadła nawet do 80 kg.

W maju 2018 r. Trump wycofał USA z umowy nuklearnej, podpisując memorandum prezydenckie, nakazując przywrócenie surowszych sankcji. Zapasy uranu w Iranie zaczęły rosnąć do obecnego poziomu 2883 kg.

ikona lupy />
Zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie / statista.com