Prezes firmy Amin Ebrahimi przekazał, że Khuzestan Steel zdołał udaremnić cyberatak i zapobiec uszkodzeniom linii produkcyjnych, które miałyby wpływ na łańcuchy dostaw. Ebrahimi, cytowany przez irańską agencję Mehr, powiedział, że cyberatak się nie powiódł i spodziewa się przywrócenia działania strony internetowej firmy i jej powrotu do normalnej pracy do końca poniedziałku.

Lokalny kanał informacyjny Jamaran poinformował, że cyberatak się nie powiódł, ponieważ w momencie jego przeprowadzenia fabryka nie pracowała z powodu awarii elektryczności.

Reklama

Koncern nie wskazał winnych ataku.

Iran oskarżał wcześniej Stany Zjednoczone i Izrael o przeprowadzanie cyberataków, które uszkadzają infrastrukturę kraju.

Khuzestan Steel Company, z siedzibą w bogatej w ropę południowo-zachodniej prowincji Chuzestan, dzieli monopol na produkcję stali w Iranie z dwiema innymi dużymi firmami państwowymi.

Według międzynarodowej organizacji handlu World Steel Association Iran jest wiodącym producentem stali na Bliskim Wschodzie i jednym z 10 najważniejszych na świecie. Jednak produkcja stali surowej w Iranie spada, co jest przypisywane zalewaniu chińskich nabywców stalą z Rosji, która sprzedaje ją po zaniżonej cenie. Te działania są powiązane z utratą przez Rosję dostępu do zachodnich rynków z powodu sankcji nałożonych na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.